banner46

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Yunanlıların yaptıklarının Naziler'in yaptıklarından farkı yok"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Naziler'in yaptıkları ile Yunanistan sınırlarında yaşanan görüntüler arasında hiçbir fark olmadığını belirterek, “Hayatlarını kurtarma ve çocuklarına daha iyi bir gelecek kurma dışında amacı olmayan masumların üzerine ateş açılması, gaz bombasından kaynar suya kadar her türlü insanlık dışı muameleye maruz bırakılması kelimenin tam anlamıyla bir barbarlıktır” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Yunanlıların yaptıklarının Naziler'in yaptıklarından farkı yok
banner56

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Naziler'in yaptıkları ile Yunanistan sınırlarında yaşanan görüntüler arasında hiçbir fark olmadığını belirterek, “Hayatlarını kurtarma ve çocuklarına daha iyi bir gelecek kurma dışında amacı olmayan masumların üzerine ateş açılması, gaz bombasından kaynar suya kadar her türlü insanlık dışı muameleye maruz bırakılması kelimenin tam anlamıyla bir barbarlıktır” dedi.TBMM'de AK Parti Grup toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye, göçmen krizi, AB ile ilişkiler konusunda önemli açıklamalarda bulundu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun “Bizim gözlem kulelerini Suriye askerleri koruyor” sözünü hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Eline diline dursun, ne Suriye askeri, Suriye askeri kendini korumaktan aciz. Kendi vatandaşlarını acımasızca katleden Suriye askerini savunuyor. Türk askeri hiçbir zaman zalim Esed'in korumasına muhtaç değildir, bunu böyle bil Bay Kemal. Sen kendin korunmaya muhtaç olabilirsin ama bu milletin evlatları asla. Bugüne kadar El Bab'da, Cerablus'ta, Afrin'de nasıl dimdik durduysak, en son İdlib'de nasıl dimdik durduysak bundan sonra da dimdik durmaya devam edeceğiz. Tüm bu fotoğraf içinde bize düşen sükunetin devamı için her türlü gayreti gösterirken, aynı zamanda rejimin ve terör örgütlerinin saldırılarına karşı hazırlıklı olmaktır. Bu hazırlıklarımız var. Şimdi mesele bu geçici ateşkesi kalıcı ateşkes haline dönüştürmektir. Onu da bitirdiğimiz andan itibaren işimiz çok daha kolay olacak. Türkiye bu geçici ateşkesi ve buna bağlı anlaşmaları rejime veya terör örgütlerine gücü yetmediği için değil, İdlib'deki krize tüm taraflar açısından makul, uygulanabilir ve sürdürülebilir bir çözüm yolu bulunabilmesi için yaptı. İdlib'in kuzeyinde, bizim sınırlarımızdan güneye doğru 25-30 kilometre derinliğinde o bölgede şimdi briket barakalar yapmaya başladık. Şuan itibarıyla 2 bin civarında yapılmış vaziyette. İstiyoruz ki oradaki mültecileri konfor itibarıyla daha konforlu barınaklara yerleştirelim. Şu soğukta onları çadırlardan kurtaralım. İçinde tuvaleti, banyosu olan briket banyoları yapmak ve zeminine tahta döşemek suretiyle böyle bir adımı attık” diye konuştu.

PKK'ya YPG ve SDG etiketi yapmakla gerçeklerin ortadan kalkmadığını, hakikatlerin üzerinin örtülmediğini belirten Erdoğan, “Suriye rejimi ve onu destekleyenlere çağrımız, önce ülkenin üçte birini bölücü terör örgütünün işgalinden kurtarmalarıdır. Bunu sağladıklarında İdlib'de ve diğer bölgelerdeki sorunların çözümü çok daha kolay olacaktır. Yeni anayasa, özgür ve adil seçimler ile halkın desteğine sahip bir yönetim ile Suriye'nin kısa sürede istikrara kavuşacağına inanıyorum. Bu doğrultuda atılan ve atılacak her adıma Türkiye olarak tüm gücümüzle ve samimiyetimizle destek vermeyi sürdüreceğiz. Diğer yerlerdeki sorunlar devam ederken ısrarla ülkemizin ve kontrolümüz altındaki bölgelerde huzur içinde yaşayan halkın tacizine de izin veremeyiz. Uluslararası toplumu daha çok gayret göstermeye, ülkemizin çabalarına destek vermeye davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2020, 01:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner37

banner23