CHP'liler Kılıçdaroğlu'ndan memnun değil

Kurultayın ardından, ORC'nin CHP seçmeniyle yaptığı ankette, yüzde 54.8'in Kılıçdaroğlu'nun yeniden seçilmesinden memnun olmadığı görüldü.

CHP'liler Kılıçdaroğlu'ndan memnun değil

CHP’li seçmen, ne yeni parti yönetiminden memnun ne de birinci olacaklarına dair umudu var. KILIÇDAROĞLU'NUN YENİDEN SEÇİLMESİNDEN MEMNUN DEĞİLLER  

ORC Araştırma Şirketi’nin hafta sonu yapılan kurultayın ardından CHP seçmeni üzerinde yaptığı araştırmada çarpıcı sonuçlar ortayı çıktı. 19 Ocak tarihinde, 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinde CHP’ye oy veren bin 230 kişi ile Bilgisayar destekli telefon görüşmesi yöntemiyle yapılan araştırmada, CHP seçmenin çoğunluğunun Kemal Kılıçdaroğlu’nun yeniden başkan seçilmesinden memnun olmadığını ortaya koydu.  

YÜZDE 54 "MEMNUN DEĞİLİM" DEDİ  

’Kemal Kılıçdaroğlu’nun yeniden Genel Başkan seçilmesi ve oluşan yeni Parti Meclisi sizi memnun etti mi?’ sorusuna ankete katılan CHP’li seçmenin yüzde 54.8’i ‘Memnun değilim’ yanıtını verdi.

 

ÖNÜMÜZDEKİ SEÇİMLERE DAİR UMUTLARI YOK  

Araştırma, CHP’li seçmenin önümüzdeki seçimlere ilişkin de bir umudunun olmadığını da ortaya çıkardı. Üstelik bu umutsuzluk neredeyse seçmenin tamamına hakim. ‘Yeni Parti Meclisi ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun Genel Başkanlığı’ndaki CHP yapılacak ilk seçimde 1. parti olabilir mi?’ sorusuna katılımcıların yüzde 93.6’sı ‘Hayır’ yanıtını vererek Kılıçdaroğlu ve yeni yönetimden yana bir umutlarının olmadığını ortaya koydu.  

YÜZDE 36 "CHP'YE BİR DAHA OY VERMEM" DİYOR  

Araştırmadaki en çarpıcı sonuç ise, CHP’li seçmenin önemli bir kısmının yapılacak yeni bir seçimde CHP’ye oy vermeyi düşünmemesi oldu. “Bugün seçim olsa kime oy verirsiniz?” sorusuna ankete katılan seçmenlerin yüzde 36.1’i ‘CHP’ye oy vermem’ yanıtını verdi.  

BAŞKA SOL PARTİYE İHTİYAÇ VAR  

Katılımcıların yüzde 52’si sol seçmeni temsil edecek yeni bir siyasi partiye ihtiyaç duyulduğunu ifade etti. Üstelik kendilerine temsil edecek isimlerin de kurulacak bu yeni partide yer alması durumunda ‘Oy veririm’ diyenlerin oranı ise yüzde 83.2 oldu. Bu da CHP’li seçmenin yeni bir oluşum halinde partilerini terk etmeye hazır olduklarını ortaya koydu.  

YENİ ANAYASAYA YÜZDE 75 EVET  

CHP’li seçmenlere yeni anayasa konusu da soruldu. Seçmenlerin dörtte biri yeni bir anayasanın daha iyi olacağı konusunda hemfikir. ‘Türkiye’de yeni bir anayasaya ihtiyaç var mı?’ sorusuna ankete katılanların yüzde 75’i ‘evet’ yanıtını verdi.  

AKADEMİSYENLER HAKSIZ  

Akademisyenlerin ihanet bildirisine destek veren CHP yönetiminin aksine, CHP’li seçmenin yüzde 86.2’si devleti haklı buldu. CHP’li seçmenin yüzde 81.6’sı da paralel yapıya yönelik operasyonlara destek verdi.

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2020, 12:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner37

banner23