CHP'de kurultay günü

CHP'nin 'Demokrasi, Değişim ve Kardeşlik' Kurultayı başladı.

CHP'de kurultay günü

CHP 35. Kurultayı'nı düzenliyor. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun yeniden genel başkanlığa tek aday oldu. Kurultayda İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, adaylık için 92 imza toplayabildi ve aday olamadı. Bunun yanında kurultayda 3 maddelik bir tüzük değişikliği de yapılacak.

 

"ADAY OLAMIYORUM"  

CHP Genel Kurultayı’nda adaylık için Kemal Kılıçdaroğlu’nun durumu sağlam ancak Mustafa Balbay’ın adaylık için gereken 128 imzayı toplayıp toplayamayacağı merak ediliyordu. Tüzüğe göre yüzde 10'un imzası gerekliydi. Mustafa Balbay "92 imzaya ulaştık. Mevcut şartlarda aday olamıyorum" açıklamasında bulundu.

 

KONGRE BAŞLADI  

CHP'nin 35. Olağan Kongresi, Ankara Arena Spor Salonu'nda bugün başladı. 'Demokrasi, Değişim ve Kardeşlik Kurultayı' sloganıyla başlayan kongresi için Türkiye'nin dört bir tarafından parti delegeleri ve üyeleri Arena Spor Salonu'na gelmeye başladı.  

 

GÜVENLİK TEDBİRLERİ  

Olağanüstü güvenlik tedbirlerinin alındığı kongre salonunun etrafından delegeler arama noktalarından geçerek salona girebiliyor. Salonda göze çarpan döviz ve pankartların yanı sıra CHP'nin eski genel başkanlarının portre fotoğrafları asıldı. Delegelerin oturacağı koltuklar Türk bayrağı ve Kılıçdaroğlu resimli bayraklarla üstü kaplanarak partililerin kongrede ellerinde bu bayrakları tutmaları önerildi.  

KÜRTÇE PANKART DA KALDIRILDI  

CHP yönetiminin belirlediği ve onayladığı tüm pankart ve dövizlerin kaldırılması yapılan anonslarla istendi. Bu pankartlardan birisi Bağcılar İlçe Teşkilatı tarafından asılan Kürtçe, “Aşiti peace barış. Bu sese kulak ver barışa ses ver" pankartıydı.

 

SALONDA SLOGANLAR  

Salonda, 'Savaşın değil, barışın partisiyiz', 'Demokrasiyi biz getirdik, biz yücelteceğiz', 'Özgür basın varsa özgür toplum vardır' pankartları da öne çıkan sloganlar oldu. Kurutay, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun salona gelmesinin ardından başlayacak ve 2 gün sürecek.  

KILIÇDAROĞLU'NDAN MESAJ  

Bu arada CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından "CHP 35. Olağan kurultayı, demokrasiyi temele oturtan, değişime, gelişime hizmet edecek felsefeyle kardeşçe yapılacak" paylaşımında bulundu.  

DİVAN BAŞKANI KARAYALÇIN  

Eski CHP İstanbul İl Başkanı olan Murat Karayalçın Divan Başkanı seçildi.  

KARAYALÇIN'DAN AÇIKLAMA  

CHP 35. Kurultayı Divan Başkanı Murat Karayalçın yaptığı konuşmada, "Parti hukukumuz, tüzüğümü, yönetmeliğimiz kurultaylarımıza ülkenin ve partinin genel sorunlarını ve partinin ilkelelerini ve tutumunu görüşme ve karara bağlama görevini vermiştir. 35. Olağan Kurultayımız bu görevle toplanmış bulunmaktadır. 2016 yılının koşulları ülkenin genel sorunlarının da, partimizin genel sorunlarının da iç içe geçtiğimi bir durum sergilemektedir" dedi.  

UMUT ORAN: HİÇBİR YERE ADAY OLMADAN ÇALIŞACAĞIM  

Eski CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, "Hizmet etmeniz için, gönüllü görev yapmanız için makama mevkiye gerek yok. Bundan sonraki süreçte hiçbir yere aday olmadan hizmet etmeye devam edeceğim" dedi.

 

KILIÇDAROĞLU'NDAN AÇIKLAMALAR  

Kemal Kılıçdaroğlu açıklama yapıyor. "Görevimiz Türkiye'ye kardeşlik, özgürlük, ve 1. sınıf demokrasi getirmektir. Mısır'daki sağır sultan duymuştur. Biz CHP olarak terör nereden gelirse, nasıl gelirse gelsin terör insanlık suçudur ve asla kabul edilmemelidir. İnsan hayatı kadar değerli olan başka bir şey yoktur. Terör bir insanlık suçuysa teröre karşı durmak da insanlık görevidir.  

EN SAĞLIKLI MÜCADELEYİ ECEVİT YAPMIŞTIR  

Terörden beslenen terör örgütleridir, ne kadar kan akarsa o kadar mutlu olan terör örgütleridir. Terörle mücadele kolay bir mücadele değildir. Bugün geldiğimiz nokta hiç iç açıcı bir nokta değildir. Bizleri TV başında izleyen yurttaşlarım, anlattıklarımı iyi dinleyin. 31 yıldır PKK ile mücadele ediliyor. Mücadele ise elbette mücadele edelim, kararlılıkla.. Hiçkimsenin burnu kanamasın istiyoruz. Bunu yapabilirsek biz ancak terörle mücadele edebiliriz. En sağlıklı mücadeleyi Bülent Ecevit yapmıştır. Çağırmıştır Hüsnü Mübarek'i Arap ülkelerine anlat sabrımız kalmadı mesajını vermiştir.  

SIFIR TERÖRLE BİR TÜRKİYE DEVRALDIK  

Sıfır terörle bir Türkiye devraldık bugün gelinen noktaya bakın. Biz barışı sağlayacağız dediler, buyrun sağlayın dedik. Onlara bunu nasıl yapacaklarını anlattık sizin fikrinize ihtiyacımız yok dediler. Buyrun dedik. Biz bu sorunu çözeceğiz ama CHP engel oluyor diyorlardı. Doğu'daki fotoğrafların Suriye'den ne farkı var? Masaya otururken ciddi yanlışlar yapıldı. Silahları bırakın yurt dışına çıkın dediler. 2012'de çözüm önerimizi dikkate almadılar. Siyasi partileri değil terör örgütünü muhatap aldılar.  

AKP KİMSE BUNLARA DOKUNMAYACAK DEDİ  

Önce silahları bırakın, yurtdışına çıkın dediler. İlk darbeyi yediler. Silah bırakmayan örgütle nasıl anlaşacaksın. Valilere talimat verildi, bunlara dokunmayın diye. 17 ilçe ve pek çok ilde terör örgütü silahları depoladı. Her eve silah soktu. Eğitimini yaptılar, Kandil'den gelenler çocuklara terör eğitimi verdi. AKP bunları seyretti ve kimse bunlara dokunmayacak dedi. Mahkemeler kurdular, vergi daireleri kurdular, asker alma daireleri kurdular, sesleri çıkmadı.  

KİMLİK SİYASETİ YAPMADIK  

Bizler, hiçbir ayrımı kabul etmiyoruz. Kimlik siyaseti yapmadık. Senin kimliğin senin şerefin, senin onurundur. Kürt kimliğinle onur, gurur duyabilirsin. Hiç kimse senin kimliğini sorgulamayacak. Senin en temiz duygularınla oynadılar. Barışı getiriyoruz dediler, bugün ülkeyi kan gölüne çevirdiler.  

SÖZ VERİYORUZ  

Sevgili kardeşim biz seninle Çanakkale'de, İnönü'de, Gaziantep'te, Kahramanmaraş'ta birlikteydik. Seninle birlikte özgürlükçü demokrasiyi getireceğiz. Biz seninle birlikte, hiç kimsenin kimliğinden ötürü hiç kimsenin ötekileştirilmemesini sağlayacağız. Bunun sözünü veriyoruz.

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2020, 18:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner37

banner23