Yerli Kovid-19 aşısı Turkovac’ın Faz-3 A rapel doz çalışması

Yerli Kovid-19 aşısı Turkovac’ın, Faz-3 A rapel doz çalışması hakkında bilgiler veren Ankara Şehir Hastanesi Tıbbi Mikrobiyoloji Kliniği İdari ve Eğitim Sorumlusu Doç. Dr. Bedia Mert Dinç, “Özellikle şunu söyleyebilirim, belli gruplarda Sinovac ile Turkovac’ın etkinliğinin eş değer, hatta bazı gruplarda daha iyi olduğuna dair bilgilerimiz mevcut.”

Yerli Kovid-19 aşısı Turkovac’ın Faz-3 A rapel doz çalışması

Turkovac Faz-3 A rapel doz çalışması hakkında bilgiler veren, Ankara Şehir Hastanesi Tıbbi Mikrobiyoloji Kliniği İdari ve Eğitim Sorumlusu Doç. Dr. Bedia Mert Dinç, “Bu çalışma iki doz Sinovac aşısı olmuş sağlıklı kişilerde yapılan bir çalışma.

18 ile 60 yaş arasında bayan ve erkek gönüllüler katılabiliyor. İkinci doz Sinovac üzerinden 3 ay ile 9 ay geçmiş olması gerekiyor. 7 bin 400 gönüllü planladık.

Açık etiketli bir çalışma. Gelen gönüllümüze sorgularını tamamladıktan sonra, Kovid-19 enfeksiyonunu geçirip geçirmediğini öğrenmemiz çok önemli, geçirmemiş olmaları gerekiyor.

Sorgularını tamamladıktan sonra Sinovac ya da Turkovac şeklinde tercih sunuyoruz. Gönüllü hangisini tercih ederse o aşıyı yapıyoruz. Gönüllümüzün geldiği ilk andan sonra 4 defa daha merkezimize geliyor.

Bu ziyaretlerinde biz gönüllümüzden kan alarak aşının bağışıklık yanıtını ölçüyoruz. Sonuçta aşımızın etkinliğini Sinovac aşısı ile karşılaştırarak Acil Kullanım Onayı (AKO) almayı hedefliyoruz.”

An itibariyle gönüllü sayımız 550'ye yaklaştı bunun daha çok artmasını bekliyoruz

Ulaşılabilecek gönüllülük sayıları hakkında açıklamalarda bulunan Doç. Dr. Bedia Mert Dinç, “An itibariyle gönüllü sayımız 550'ye yaklaştı bunun daha çok artmasını bekliyoruz.

Burada gönüllülerimizin desteği çok kıymetli bizim için. Tabi Turkovac ile ilgili birkaç çalışma eş zamanlı olarak yapılıyor. Bazıları sonuçlandı ve verileri toparlanıyor.

Bu veriler yayınlanmadığı için benim paylaşmam doğru olmaz ama özellikle şunu söyleyebilirim; belli gruplarda Sinovac ile Turkovac'ın etkinliğinin eş değer, hatta bazı gruplarda daha iyi olduğuna dair bilgilerimiz mevcut.”

Önümüzdeki günlerde iki doz Biontech almış sağlıklı kişilere hatırlatma dozu olarak Turkovac aşısını yapıp etkinliğini ölçeceğiz

Şuan Sinovac olmuş kişilere üçüncü doz yani hatırlatma dozu olarak Turkovac'ın uygulanabildiğini söyleyen Doç. Dr. Dinç, son onaylar da tamamlandıktan sonra yakın bir zaman içerisinde 2 doz Biontech olmuş kişilerin üçüncü dozlarını Turkovac olabileceklerini belirterek, “Hatırlatma dozu olarak Turkovac'ın etkinliği ne durumda olacak bunu görmemiz gerekiyor.

Bunun için yine tabi ki gönüllülere ihtiyaç duyuyoruz. Son onayları kaldı, o onaylar kaldıktan sonra, önümüzdeki günlerde iki doz Biontech almış sağlıklı kişilere hatırlatma dozu olarak Turkovac aşısını yapıp etkinliğini ölçeceğiz.”

Şuana kadar rastladığımız belirgin bir yan etki yok

Çalışmaya katılmak için gönüllü olan vatandaşların, çalışma süreci boyunca sürekli takip altında olduklarını, “Çalışma sonrasında biz gönüllümüze aşıyı yaptıktan sonra bir süre merkezimizde bekletiyor, son kontrollerini yapıp ondan sonra gönüllümüzü gönderiyoruz.

Bunun dışında sistemimizde gönüllüler ilk hafta her gün aranıyor, daha sonraki haftalarda haftalık olarak aranıyor. Şuana kadar rastladığımız belirgin bir yan etki yok. Ben gönüllülerimizi bize destek olmaya çağırıyorum hızlıca Acil Kullanım Onayı alabilmemiz için.”

İHA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner37

banner23