Uzun süre hareketsizlik eklem kireçlenmelerini artırdı

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Öğrt. Üyesi Hamza Hakan Türk, Kovid-19 önlemleri sebebiyle evde hareketsiz şekilde geçirilen uzun saatlerin eklemler üzerinde çok önemli değişimlere sebep olduğunu belirterek, 65 yaş üzerindeki bireylerde kas erimesi, hastalıklı eklemlerde hareket kaybı, kilo alma ve buna bağlı eklem ağrılarında büyük artış yaşandığını söyledi.

Uzun süre hareketsizlik eklem kireçlenmelerini artırdı

Medicana Konya Hastanesi Öğrt. Üyesi Hamza Hakan Türk, salgının eklem kireçlenmelerine olan etkileri hakkında bilgiler verdi. Halk arasında kireçlenme olan ifadenin tıbbi karşılığının eklem aralığında bulunan kıkırdağın bozulması ve eklem kenarlarında kemik büyümesi olduğunu anlatan Dr. Hamza Hakan Türk, “Kıkırdağın kütle kaybı, kıkırdak altında olan kemikte dejenerasyona neden olmaktadır.

50 yaş üzerindeki kişilerde en sık görülen eklem hastalığıdır. Orta ve ileri yaşın hastalığı olup 40 yaşından önce görülmesi nadirdir. Osteoartrit vücutta en sık diz, kalça, omuz eklemleri olmakla beraber herhangi bir eklemi etkileyebilir.

Kıkırdak bozulması, hafiften ileri derce kıkırdak kayıplarına kadar olabilmektedir. Ne kadar erken tanı koyulur ve önlem alınır ise o kadar kolay ve etkili tedavi şansına sahibiz.”

Eklem kireçlemesinde önlenebilir risk faktörlerinin başında obezite ve sedanter yaşam tarzı geldiğini kaydeden Hamza Hakan Türk, “Hareketsiz kalan eklemlerde kıkırdak doku normal sağlıklı yapısını bir süre sonra kaybetmekte ve eklem hareketleri gittikçe azalmakta, buna karşı ağrı daha çok hissedilmeye başlamaktadır.

Şiddetli ağrı ile beraber hareket kaybı kilo artışına sebep olarak eklem sağlığını kötü etkileyecek kısır bir döngüye sebep olur. Bu nedenle hareketli eklemlerde kireçlenme daha yavaş ilerler.”

Hareketsiz şekilde geçirilen uzun saatler eklemler üzerinde çok önemli değişimlere sebep oldu

Kovid-19'un birçok ülkede olduğu gibi çok sayıda hastanın bir anda sağlık kuruluşlarına başvurmasına neden olarak çoğu ülkede sağlık sisteminde tıkanmalara yol açtığını söyleyen Dr. Türk, “Özellikle ileri yaşlardaki eklem kireçlemesi olan hastaların sağlık kuruluşlarına ulaşmaları; bireysel korunma amaçlı sağlık kuruluşlarında verilen hizmetlerin kısıtlanmasıyla alakalı olarak azalmıştır.

Bu da erken tanı ve tedavi sürecini kötü etkileyerek bu eklem rahatsızlığı olan hastaların daha ileri evrelerde sağlık kuruluşlarına başvurmalarına sebep oldu.

Bir diğer husus ise neredeyse 1 yılı bulan Kovid-19 önlemleri sebebiyle evde hareketsiz şekilde geçirilen uzun saatler özellikle eklemler üzerinde çok önemli değişimlere sebep oldu.

Bu eklem rahatsızlıklarından en çok etkilenen 65 yaş üzerindekilerde kas erimesi, hastalıklı eklemlerde hareket kaybı, kilo alma ve buna bağlı eklem ağrılarında büyük artış yaşandı.”

Eklem kireçlemelerinde uyguladıkları başlıca tedavilerin; kilo verilmesi, egzersiz ve yürüyüş, ağrı kesici ilaç tedavisi, kaplıca ve sıcak tedavileri, glukozamin ve kondroitin gibi kıkırdak destekleyen gıda takviye preparatları, eklem içi kayganlaştırıcı sıvı enjeksiyonları, eklem içi PRP uygulamaları, kök hücre tedavisi ile cerrahi tedaviler olduğunu Eklem kireçlemesine bağlı şiddetli ağrı çeken, hareketleri kısıtlanmış, bunlara bağlı olarak hayat kalitesi bozulmuş olan hastaların bilinçsiz olarak yapılacak egzersizlerin rahatsızlıklarını artırmaması ve etkili tedavi yöntemleri için sağlık kuruluşlarından yardım almalarını tavsiye etti.

İHA

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2021, 11:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner37

banner23