Uzmanlar uyardı dördüncü dalga kapıda

Burtom Sağlık Grubu Yönetim Kurulu Başkanı ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Sağlık Konseyi Başkanı Uzm. Dr. Erol Kılıç, Kovid-19 aşısının önemi ve virüsten korunma yöntemleri ile alakalı bilgi verdi.

Uzmanlar uyardı dördüncü dalga kapıda

Kovid-19 salgını ile ilgili korunma tedbirlerinin sosyal ve ekonomik nedenlerle gevşetildiğin Türkiye'de ve dünyadaki salgının henüz bitmediğini, "Virüste gelişen yeni mutasyonlar özellikle hint mutasyonu (delta) ve birlikte olduğu hint plus mutasyonu ve gelişen diğer mutasyonların yurdumuzda görülmektedir.

Yeterli koruma önlemleri alınmadığı ve devam ettirilmediği zaman Kovid-19 salgının 4. atağının ekim ile kasım 2021 aylarında yaşanması kaçınılmazdır."

Aşı uygulamalarının Türkiye'nin 81 ilinde hızla devam ettiğini belirten Erol Kılıç, salgın zincirinin kırılması için toplumun yüzde 67 aşı yapılmasının çok önemli olduğunu bir kez daha söyledi.

Koruyucu önlemlerin gevşetilmeden toplumun tamamı tarafından katı şekilde uygulanması ve devam ettirilmesinin Kovid-19 salgının yok edilmesi için zorunlu olduğunu belirterek: "Sonuç olarak gelişebilecek pandemik atakların sonlandırılması, toplumun büyük bir kısmının aşılanmasıyla, 2 metre sosyal mesafe uyumu ile, el ve beden hijyeni ve maske kullanımına uyulmasıyla mümkün olacaktır.

Kalabalık topluluklar içine girilmemesi, toplu taşımaların kontrollü kullanılması, toplumun kullandığı dar alanların havalandırılmadan kullanılmaması, her kişinin potansiyel Kovid-19 hastası olabileceği ya da asemptomatik hasta olabileceği düşünülerek yakın ilişkilerin sınırlandırılması, ellerin yüze göze götürülmeden yıkanması, dezenfekte edilmesi önemini hala korumaktadır.

Salgının devam edip etmeyeceği bizlerin korunma önlemlerini uygulayıp uygulamadığımıza ve bu bilince sahip olmamıza bağlıdır."

Aşının virüsle efekte olunmasına tamamen engel olamadığını, "Virüs aşılı da olsak bulaşmaya ve hastalık yapmaya devam edebilir. Aşılanma, hastalık geçirilse bile hastaneye ve yoğun bakıma yatma hatta ölümle sonuçlanabilecek kadar ağır geçirilme durumunu engelleyecektir.

Salgının sona ermesi için gereken yüzde 60 - yüzde 70 toplum bağışıklığına ulaşılması aşıyla mümkündür. Antikor yanıtımız oluşsa da toplumun büyük çoğunluğu bağışık olana kadar yani salgın sona erene kadar koruyucu önlemlere büyük bir titizlikle devam etmemiz gerekmektedir.''

İHA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner37

banner23