Mehmet Ceyhan'dan önemli açıklamalar

Koronavirüste artan vakalarla birlikte kısıtlamalar yeniden hayata geçti. Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, pandemide son durumu Kanal7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet'in sunduğu Başkent Kulisi programında değerlendiriyor.

Mehmet Ceyhan'dan  önemli açıklamalar

Koronavirüste artan vakalarla birlikte kısıtlamalar yeniden hayata geçti. Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, pandemide son durumu Kanal7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet'in sunduğu Başkent Kulisi programında değerlendiriyor. Ceyhan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle: 

Mart-Nisan dönemindeki durumun 10 katı daha ağır bir salgın dönemindeyiz. Çin ve bazı ada ülkeleri hariç bütün ülkeler çok ağır etkilendiler.

Vaka sayısını bilemiyoruz. Tahmin ya da bir hesaplama yaptığınız zaman belli kriterlere bakmanız lazım. Ağır hasta sayısıyla hesapladığınız zaman, 10 katı kadar rakam civarında düşünülebilir. Tabii tespit edilemeyenler. Bütün dünyada aynı şekilde. 

Artık herkes evinde, akrabalarında ya da çevresinde çok sayıda vaka görüyor. 

Sokağa çıkıldığında, iş yerine gidildiğinde mutlaka pozitif vakalar vardır diye düşünmek lazım. Maskede de çok önemli. Çok sayıda böyle vaka var. Ben hiç maskemi çıkarmadım diyor. Maske eğer virüsü taşıyan takarsa da önler. 

Diyelim biriyle yan yana duruyorsunuz. Siz maske takıyorsunuz, pozitif olan maskeyi düzgün takmamış. O zaman o sizi çok fazla korumuyor. 

Yaşlılar ve kronik hastalarda ağır seyrediyor deniyor. Benim annem çok hafif geçirdi. Hafif öksürük. Annem 70 yaşında. Ama bakıyorsun, 40 yaşında insanlar ağır geçiriyor. Bunu anlatır mısınız, neden böyle oluyor?

Bilinen sebepleri var. Tabii sizin anneniz hafif geçirdi. Benim yengem vefat etti dün gece. Annemizden daha genç kuzenim vefat etti. Yaş ciddi bir risk faktörü. 65 yaşın üstündeki insan daha ağır geçirme riski taşıyor. 

Vücudun bağışıklık sistemiyle virüsler arasında savaş bu. Bazen çok virüs alıyorsunuz, kişinin bağışıklık sistemi çok güçlü. O fazla miktarda virüs yenemiyor. Ama diyelim ki yaş, kronik hastalık gibi şeyler olan birisi çok daha az virüsle hastalığı daha ağır geçirebiliyor. 

Sigara içenler daha az yakalanıyor deniyor. Doğru mu? 

O sigara içenlerin hüsnü kuruntusu. Öyle bir şey yok. Sigara içen hastalarda virüsü bulaştırdığınızda hücreler 3 kat daha az savaşıyor virüslerle. Sigara içenlerde ağır geçirme ihtimali 3 kat. Belirti gösterme ihtimali ise 14 kat. 

KAYNAK: HABER7

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2020, 18:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER