Medicana Konya Hastanesinde Dr. Ali Küçüködük çocuklarda görme problemleri arttı

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Ali Küçüködük, çocukların göz sağlığının salgın döneminde çok etkilendiğini belirterek, yakın ekranda yapılan çalışmaların göz numaralarında artışa sebep olduğunu söyledi.

Medicana Konya Hastanesinde Dr. Ali Küçüködük çocuklarda görme problemleri arttı

Medicana Konya Hastanesi'nde hasta kabulüne başlayan Dr. Ali Küçüködük, salgın döneminde çocukların yaşadığı göz problemleri hakkında bilgiler verdi.

Salgın döneminde herkesin göz sağlığını etkileyecek çeşitli gelişmeler olduğunu söyleyen Dr. Ali Küçüködük, “Özellikle çocuk hastalarımızın göz sağlığı salgın döneminde çok etkilendi.

Online eğitime geçtiğimiz süre içerisinde yakın ekranda çalışmaların artışı çocuklarımızda göz numaralarının artışına sebep oldu. Özellikle bunu sınıflarda eğitime geçilmesiyle birlikte uzak görme problemleri şeklinde günlük pratiğimizde görmeye başladık.

Miyopu olan çocuklar, miyopların ilerlemesi şikayetiyle çok sık başvurmaya başladı. Bunun yanında ekran maruziyetine bağlı göz kuruluğu, alerji, yanma, batma şikayetlerinde belirgin bir artış gözlüyoruz.

Salgın döneminin nispeten normalleşmesi ve okulların açılmasıyla birlikte tabii ki dikkat etmemiz gereken başka şeylerin de göz sağlığı açısından önemli olduğunu belirtmekte fayda var.

Özellikle okullarda ortak havlu, peçete ya da ortak kullanım alanlarının daha dikkatli kullanılması, sıkça el yıkamak, elleri gözlere götürmemek gibi önlemleri dikkate almakta fayda var. Virüsün düşük miktarda da olsa göz aracılığıyla da bulaşma ihtimalini göz önünde bulundurmak gerekir.”

Çocukların çok uzun sürelerde evde kapalı kaldıklarını dile getiren Ali Küçüködük, “Ev ortamında odaklanabilecekleri mesafe çok kısa olduğu için miyop şikayetlerinde çok artış görüldü.

Bu yüzden çocuklarımızın güvenli koşullarda olmak şartıyla önlemlerimizi alarak günde yarım saat, 1 saat kadar dışarıya çıkarmakta genel sağlıkları açısından göz sağlıkları açısından fayda olduğunu düşünüyorum.”

Dr. Küçüködük, yakın temasla bulaşabilen diğer virüs hastalıklarının olabileceğini kaydederek, çapaklanma, gözde kızarıklık, kaşıntı, alerji şikayetleri, göz kapaklarında şişlik gibi problemler yaşanması durumunda en kısa zaman bir göz doktoruna başvurulmasını önerdi.

İHA

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2021, 13:10

kadir kurtay


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner37

banner23