Eğitimde yeni bir soluk: Boğaziçi Koleji

Boğaziçi Koleji Kurucusu Cafer Uza, 2017-2018 eğitim-öğretim sezonunda Konya’da eğitim alanında bir ilki gerçekleştirerek Konya’nın ilk butik ortaokulunu açacaklarını kaydetti.

Eğitimde yeni bir soluk: Boğaziçi Koleji

Boğaziçi Koleji Kurucusu Cafer Uza, 2017-2018 eğitim-öğretim sezonunda Konya’da eğitim alanında bir ilki gerçekleştirerek Konya’nın ilk butik ortaokulunu açacaklarını kaydetti.

Uza, “Konya’daki özel okullar, genel olarak bir kampus şeklinde ana sınıf, ilkokul, ortaokul ve lise bir arada faaliyet gösteriyor. Bu model hem farklı yaş gruplarının bir arada olmasını hem de kontenjanlarının kalabalık olmasına neden oluyor. Boğaziçi Koleji’nin mevcudu 250 kişi olacak. Sınıfların ise 20 kişinin altında olmasını planlıyoruz” dedi.

Uza, “Bizim hedefimiz öğrencileri ders ve akademik anlamda donanımlı bir hale getirmek. Ayrıca öğrencilerin aktivitelerle sosyal, ahlaki, kültürel ve milli yönünün de olumlu ve sağlıklı bir şekilde gelişmesini sağlamak istiyoruz” diye konuştu.

RÖPORTAJ: RAMAZAN DÜŞÜNCELİ

Boğaziçi Koleji’ni diğer eğitim kurumlarından farklı kılan özelliği nedir?

2002 yılında üniversiteyi bitirdikten sonra özel sektörde çalışmaya başladım. 15 yıldır eğitim sektöründe farklı alanlarda çalışıyorum. 2010 yılında Boğaziçi Dershaneleri olarak kendi işletmemizi kurduk. 2014-2015 eğitim öğretim yılında dershanelerin dönüşüm sürecinde temel lise olarak faaliyetimizi devam ettirdik. Şu an Boğaziçi Kurumları olarak Konya’da temel lise, üniversite hazırlık kursları ve etüt merkezi olarak çalışmalara devam ediyoruz. 2017-2018 eğitim-öğretim sezonunda Konya’da eğitim alanında bir ilki gerçekleştirerek Konya’nın ilk butik Ortaokulunu açacağız. Beyşehir Caddesi üzerinde Boğaziçi Koleji’nin yeni eğitim öğretim sezonuna yetişmesi için çalışmalara hız verdik. Kolej merkezi bir konumda öğrencilere hizmet verecek. Öğrencilerin kayıtlarını alıyoruz. 26 Mart tarihinde  bursluluk sınavı yaptık. Bursluluk sınavlarını 4. 5. 6 ve 7. sınıflara yaptık. Konya’da bir ilki gerçekleştirmenin sevinci ve heyecanı içerisinde eğitim kalitesinden ödün vermeden çalışmaları hızlandırıyoruz. Kaydını aldığımız öğrencilerin okulunu tanıması, öğretmenlerini tanıması amacıyla Ağustos ayında 3 haftalık bir tanıtım dersi yani oryantasyon eğitimi olacak. Öğrenci ortama alışacak. Eylül ayında normal sezon başladığında alışmış bir şekilde eğitimine devam edecek. Milli Eğitim ilkokula başlarken oryantasyon eğitimi yapıyor. Biz de bütün sınıfları Ağustos ayında 3 haftalık bir eğitime tabi tutacağız.

SINIF MEVCUDU 20 KİŞİYİ GEÇMEYECEK

Yeni açılacak Butik Ortaokulunda verilecek eğitim hizmetini açıklar mısınız?

Konya’daki özel okullar, genel olarak bir kampus şeklinde ana sınıfı, ilkokul, ortaokul ve lise bir arada faaliyet gösteriyorlar. Bu model ister istemez bazı dezavantajları oluşturuyor. Hem farklı yaş gruplarının bir arada olmasını hem de kontenjanlarının kalabalık olmasına sebep oluyor. Bu da öğrenci üzerinde olması gereken ilgi ve alakayı kısmen de olsa azaltıyor. Yeni açılacak Boğaziçi Koleji sadece ortaokul alanında öğrencilere eğitim verecek. Genel kontenjan çok kalabalık olmayacak. Okulun mevcudu 250 kişi olacak. Sınıflarda ise 20 kişinin altında olmasını planlıyoruz. Özel öğretimde normal şartlarda sınıf mevcutları 24 kişidir. Boğaziçi Koleji olarak, sınıf mevcutlarını 20’nin üzerinde çok sağlıklı bulmadığımız için sınıf mevcutlarını 20 ve altında tutacağız. Genel kontenjan ve sınıf kontenjanlarını az tutacağız. Hem de tek bir gruba hitap ettiğimiz için de öğrenci üzerinde daha fazla ilgi alaka oluşturacağını düşünüyoruz.

DEĞİŞEN DÜNYADA YABANCI DİL ŞART

Türkiye’de okullunu bitiren öğrencilerde yabancı dil sorunu ön plana çıkıyor. Ortaokulda öğrencileri nasıl İngilizce eğitimi alacak?

Özellikle 5 ve 6. Sınıflarda İngilizce eğitimi ön planda olacak. Öğrenciler sağlıklı bir İngilizce eğitimi alacaklar. Konya ve Türkiye genelinde okullarından mezun olan öğrenciler İngilizceyi konuşamıyor. Öğrenciler öğrendikleri İngilizceyle birkaç cümleden hariç konuşamıyor. Bu da hep öğrencilerle gramer üzerinde bir çalışma yapıldığı için, öğrenciler konuşma ve pratik kısmını geliştiremiyor. Biz bu noktada öğrenciyi konuşmaya sevk etmek, öğrenciyi zamanla İngilizceyi konuşmasını ilerletmek için çalışacağız. 7 ve 8. Sınıflarda ise daha çok TEOG çalışmaları ön plana çıkacak. Sınavlarda göstereceği başarı öğrencilerin lise tercihlerinde önemli rol oynayacak. Biz bütün öğrencileri istedikleri okulları kazanmalarını arzu ediyoruz.

ÖĞRENCİYİ SOSYAL ANLAMDA DA GELİŞTİRİYORUZ

Öğrencilerin sosyal bir birey olarak yetişmeleri konusunda neler tavsiye edersiniz?

Ortaokulda derslerin yanı sıra sosyal aktiviteler yapmayı planlıyoruz. Öğrencilerin sosyal kulüpler sayesinde aynı zamanda bir birey halinde topluma kazandırmayı hedefliyoruz.

Gerçek hayatla ilgili düşüncelerinin oluşmasını sağlamaya çalışacağız. Öğrenciye farklı görev ve sorumluluklar vererek, öğrencinin de kendi başına bir şeyler yapabileceğini ispatlamaya çalışacağız. Veliler çocuklarını genellikle fen iyi olsun, matematik iyi olsun, Türkçe ve İngilizce dersleri çok iyi olsun diyerek öğütlerler. Ancak gözden kaçırdığımız önemli bir detay var. Öğrencinin dersleri iyi olurken, öğrencinin sosyal yönünü geliştirmesini unutuyoruz. Örneğin bursluluk sınavında öğrenci 60 soruda sadece 2 yanlış yapmış. Normalde başarılı bir öğrenci olmasına rağmen 2 yanlış çok büyük bir rakam olarak görmüyoruz. Ancak öğrencinin velileri, “Nasıl 2 yanlış yapar?” diyerek, öğrencinin üzerinde ister istemez baskı oluşuyor. Bu baskı da öğrencinin sosyal gelişimini olumsuz etkiliyor. Eğitim öğretim hayatı bittiğinde öğrenciler içe kapanık, hayattan uzak bir şekilde hayata atılıyorlar. Bizim hedefimiz öğrencileri ders ve akademik anlamda donanımlı bir hale getirmek istiyoruz. Ayrıca öğrencilerin aktivitelerle sosyal, ahlaki, kültürel ve milli yönünün de olumlu ve sağlıklı bir şekilde gelişmesini sağlamak istiyoruz. Sonuçta öğrencilerin hepsi büyüyerek, toplum içerisine girecek bir birey olacak. Belli bir yaştan sonra öğrenciyi eğitmeye çalışıyoruz. Özellikle ilkokul ve ortaokul çağlarında öğrencinin öğretim yanında eğitimin de ciddi anlamda önemli olduğunu düşünüyoruz. Eğitim kısmına da özel bir önem göstereceğiz.

Boğaziçi Koleji ile ilgili eklemek istediğiniz husus var mı?

Temel lise Hatem grubuyla Türkiye genelinde 32 ilde şubemiz bulunmaktadır. Yaklaşık 90’a yakın okul bulunmaktadır. Uzun yıllardır eğitim sektöründeyiz. Eğitim camiasında işleri severek yapıyoruz. Öğrenciyi birşeyler kazandırma bizlerin hoşuna gidiyor. Geçmiş yıllarda üniversiteyi kazanmış öğrenciler ziyarete gelerek bizleri memnun ediyorlar. Gönül ister ki her öğrenci başarılı olsun. Her öğrenci bir yerlere gelsin ister. Bir katkımız olursa, biz mutlu oluruz.

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2020, 19:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner37

banner23