banner46

KUYU AFFI İSTİYORUZ

Meram ve Karatay Ziraat Odası Başkanları Rasyonel Haber'e özel açıklamalarda bulundu. Ruhsatsız kuyular için ‘Kuyu Barışı’ isteyen başkanlar, elektrik faturalarındaki TRT paylarının da kaldırılmasını istedi.

KUYU AFFI İSTİYORUZ
banner56

Meram ve Karatay Ziraat Odası Başkanları Rasyonel Haber'e özel açıklamalarda bulundu. Ruhsatsız kuyular için ‘Kuyu Barışı’ isteyen başkanlar, elektrik faturalarındaki TRT paylarının da kaldırılmasını istedi.

Meram Ziraat Odası Başkanı Murat Yağız ve Karatay Ziraat Odası Başkanı Rıfat Kavuneker, tarımsal sulama amaçlı kullanılan ve ruhsatsız olan kuyular için bir kereye mahsus kuyu affı çıkartılmasını istedi.

YÜZDE 115 ZAM GELDİ

Tarımsal sulama da enerji maliyetlerinin bir yılda yüzde 114 arttığını dile getiren Meram Merkez Ziraat Odası Başkanı Murat Yağız, "Geçtiğimiz haftalarda basın toplantısı düzenleyerek enerji maliyetlerindeki artışı ve dile getirmiş olduğumuz sorunların çözüme kavuşturulmasını istemiştik. Bu taleplerimizin ardından Adalet ve Kalkınma Partisi tarımdan sorumlu Konya Milletvekili Halil Etyemez ve Enerjiden sorumlu milletvekili Ziya Altunyaldız ile bir araya geldik. Çiftçinin enerji de yaşadığı sorunları anlattık ve çözümü noktasında gerekli çalışmaların yapılacağının sözünü aldık" diye konuştu.

KUYULAR RUHSATLANMALI

Yağız, tarımsal sulamada kullanılan sulama kuyularının birçoğunun ruhsatsız olduğuna dikkat çekerek, "Enerjideki maliyet artışlarının başında tarımsal olan fakat ticari gözüken kuyular geliyordu. Biz maliyetlerin düşürülmesi için kuyularımızın ruhsatlandırılmasını istiyoruz. Bu talebimizi de milletvekillerimizi ilettik. Ruhsat sorunun ortadan kalkması ile maliyetlerimiz düşecek" dedi.

TRT PAYA ALINMAMALI

Maliyetlerin düşmesinde sadece ruhsatlandırmanın yeterli olmadığına dikkat çeken Yağız, "Kuyularda aktif, reaktif konumları bulunuyor. Belli bir kullanımın ardından reaktife geçen kuyulardan elektrik bedeli fazla alınıyor. Bunun da önüne geçilmesi gerekir. Bir de bizler tarla da kuyularımızın başında televizyon izlemiyoruz. TRT payının da kaldırılması gerekir" ifadelerini kullandı.

TEŞVİKLERİN ÖNÜ AÇILACAK

Kuyuların ruhsatlandırılması ile birçok teşvikten yararlanma imkanına sahip olacaklarını söyleyen Yağız, "Damlama sulama sistemi gibi birçok sulama teşviki veriliyor. Kuyularımızın ruhsatı olmadığı için bu teşviklerden faydalanamıyoruz. Biran önce ruhsat sorununu ortadan kaldırıp, teşviklerden yararlanmak istiyoruz" dedi.

TARIM YENİDEN YAPILANDIRILMALI

Karatay Ziraat Odası Başkanı Rifat Kavuneker ise, tarımın yeniden baştan planlanması gerektiğini belirterek, "Önümüzdeki aylarda buğday ekimi yapılmaya başlanacak. Gelecek yıl buğday taban fiyatlarının ne olacağı ekim yapılmadan önce açıklanmalı. Bu çiftçinin planlı ekim yapmasını sağlayacaktır" dedi. Haber: Fatih ERSOY

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2020, 23:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner37

banner23