TÜED Konya Şube Başkanı Gülhan Çağlar: Emekliler devletin şefkatli elini uzatmasını bekliyor

Kısa adı TÜED olan Türkiye Emekliler Derneği Konya Şube Başkanı Gülhan ÇAĞLAR; En düşük emekli aylığının 1500 Liraya yükseltilmesinin üzerinden tam 18 ay geçtiğini belirterek Cumhurbaşkanı ERDOĞAN’a çağrıda bulundu.

TÜED Konya Şube Başkanı Gülhan Çağlar: Emekliler devletin şefkatli elini uzatmasını bekliyor

“En düşük emekli aylığı olan Bin 500 Lirayla geçinmek zorunda olan emeklilerle, 2000 yılı sonrasında emekli olanların emekli aylıklarının hesaplanmasında kullanılan “karma sistem” nedeniyle emsallerinin çok altında emekli aylığı alan emeklilerin sorunları her geçen gün artmaktadır” diyen TÜED Konya Şube Başkanı Gülhan ÇAĞLAR; “Sayın Cumhurbaşkanı hazır kamu çalışanları ve emeklilerine 3600 Ek gösterge sözü vermişken bu ülkenin öz evladı olan diğer emeklilerin de çığlıklarına kulak vermelidir.”

2000 Yılı sonrasında emekli olan emeklilerin yıllardır intibak düzenlemesi beklediğini hatırlatan ÇAĞLAR; “Gelinen noktada görülüyor ki; sadece intibak düzenlemesi de emeklilerin sorunlarına çare olmayacaktır.”

İntibak düzenlemesine ilaveten emekli aylıklarına ek iyileştirmeler de yapılması gerektiğini ifade eden ÇAĞLAR; “Sayın Cumhurbaşkanı önümüzdeki yıl sonunda da olsa kamu çalışanlarına ve emeklilerine yönelik 3600 ek göstergeli bir iyileştirme yapılacağının sözünü vermiştir.

Sayın Cumhurbaşkanının bu anlamlı adımını emekliler adına çok olumlu ve sevindirici bir gelişme olarak karşıladığımızı belirtmekle birlikte; 18 Aydır maaşlarına zam yapılmayan ve Bin 500 Liralık emekli aylığı ile geçinmeye çalışan emeklilerimiz ile yıllardır intibak düzenlemesi yapılmasını bekleyen 2000 Yılı sonrası emeklilerin de sesine kulak verilmesini beklemekteyiz.”

Banka ve özel sandık emeklilerinin henüz alamadığı Bin er Liralık bayram ikramiyesine üç yıl sonra yapılan 100 Liralık zammın emeklileri yaraladığını ifade eden ÇAĞLAR; “Hiç olmazsa TÜİK’in belirlediği enflasyon kadar bile artmış olsaydı, bayram ikramiyeleri bugün Bin 500’er Yüz Liranın üzerinde bir rakama ulaşmış olmalıydı.”

EN DÜŞÜK EMEKLİ AYLIĞI YUMURTAYA ENDEKSLİ OLSA ŞUAN 3 BİN LİRA OLMALIYDI

Emekli aylıklarının TÜİK verilerine göre arttırıldığı sistemin emeklileri mağdur ettiği apaçık ortadadır diyen ÇAĞLAR “Görülüyor ki; TÜİK emeklileri sevmiyor.

TÜİK verilerine göre maaş artışı yapılan emeklilerin her geçen gün alım gücü geriliyor. Kaldı ki en düşük emekli aylığı olan Bin 500 Liraya 18 Aydır TÜİK’in belirlediği enflasyon kadar bile zam yapılmıyor. Bin 500 Liralık en düşük emekli aylığı ile 18 Ay önce 3 Bin Yumurta alınabilirken, bu gün sadece 1,500 yumurta alınabilmektedir.

Eğer en düşük emekli aylığı en temel gıda olan yumurtaya endeksli olsaydı, bugün en düşük emekli aylığı 3 Bin Lira olmalıydı. Kaldı ki 3 Bin liralık en düşük emekli aylığına da refah payı adı altında 18 Ayda en az iki defa ekonomik büyümeden pay verilmeliydi. ”

EMEKLİ AYLIĞI İLE ZORUNLU HARCAMALARIN BİR BÖLÜMÜNÜ BİLE KARŞILAMAK MÜMKÜN DEĞİL

En düşük emekli aylığı olan Bin 500 Liranın sadece gıda harcamalarına bile yetmediğini ifade eden ÇAĞLAR; “Emekliler de bu ülkenin vatandaşlarıdır. İster memur olun, ister milletvekili olun, ister bakan olun, isterseniz Cumhurbaşkanı olun.

Emekliler sizlerin annesidir, babasıdır. Her insan gibi emeklilerin de barınma, aydınlatma, su, ısıtma, gıda, giyim, ulaşım, haberleşme, temizlik ve sağlık giderleri gibi zorunlu ihtiyaçları vardır. Mevcut emekli aylıkları ile bu zorunlu harcamaların bir bölümünü bile karşılamak mümkün değildir.”

EMEKLİLER DEVLETİN ŞEFKATLİ ELİNİ UZATMASINI BEKLİYOR

Çağlar açıklamasının sonunda; “Gerek 3600 ek gösterge düzenlemesi bekleyen kamu emeklilerinin, gerek intibak düzenlemesi bekleyen işçi emeklilerinin, gerekse aldıkları maaşla kıt kanaat geçinmeye çalışan BAĞ-KUR emeklilerinin 2022 Yılı sonunu bekleyecek takati kalmamıştır.

Bu nedenle Sayın Cumhurbaşkanımızın sözünü verdiği 3600 Ek gösterge düzenlemesi ile birlikte emeklilere bir nebze olsun nefes aldıracak intibak + iyileştirme düzenlemelerinin bir an evvel yapılması ve devletin şefkatli elini emeklilere uzatması ve borç yükü altında inim inim inleyen emeklileri biraz olsun rahata kavuşturması gerekmektedir.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner37

banner23