Selçuk Üniversitesi yerli HİBRİT tohum geliştirdi

Ülkemizin kalkınmasında, savunma sanayisindeki teknolojik yatırımlar kadar tarımda millî tohumların kullanılması da hayati değere sahip.

Selçuk Üniversitesi yerli HİBRİT tohum geliştirdi

Birçok alanda öncülük eden Selçuk Üniversitesi bu konuda da önemli bir adım attı. Ziraat Fakültesi tarafından geliştirilen hibrit şeker pancarı ve hibrit ayçiçeği tohumları yakın bir tarihte piyasadaki yerini alacak.

Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Rahim Ada, tarımsal üretimde özel sektörün talep ettiği çeşitlerin geliştirilmesiyle ilgili yürüttükleri çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Şeker pancarında ülkemizde tescilli bir yerli çeşidin olmadığını belirten Ada, “Yaptığımız çalışmaların sonucunda belli aşamaya geldik. Islah edilen tohumun, tarım sektöründe faaliyet gösteren ulusal bir kuruluşa devri konusunda sözleşme imzaladık.

Bizim geliştirdiğimiz pancar tohumu çeşitleri, İç Anadolu Bölgesinin şartlarına uygun. Sınırları içerisinde 4 şeker fabrikası bulunan Konya, Türkiye’deki şeker pancarı üretiminin yüzde 40’ını karşılıyor. Fakültemizde geliştirdiğimiz tohum çeşitleri bu üretime ciddi anlamda katkı sunacak.”

ÇİFTÇİMİZ, YERLİ TOHUMLARI ÜRETECEK

Ayçiçeği tohumuna yönelik yürütülen çalışmaların da uzun süredir devam ettiğini ifade eden Doç. Dr. Ada, “Özel sektörün talepleri doğrultusunda hazırladığımız çeşitleri önümüzdeki yıllarda piyasada görmeye başlayacağız.

Ayçiçeğinde özellikle Trakya Bölgesi biliniyor, ancak son yıllarda üretim alanları İç Anadolu’ya doğru kaydı. İç Anadolu Bölgesinin coğrafi yapısına uygun çeşitlerimizi bundan sonra piyasada görebileceğiz.

Susuzluk ve kuraklığa dayanıklı çeşitleri geliştirip özel sektörün hizmetine sunacağız. Böylece bölge çiftçimiz, kendi imkânlarımızla geliştirdiğimiz çeşitlerden üreterek ülke ekonomisine katkı yapacak.”

MİLLÎ ÜRETİM İÇİN ÖNEMLİ BİR ADIM ATTIK

Şeker pancarı ve ayçiçeği tohumunda birçok alternatifin olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Ada, “Her türlü iklim şartları ve toprak yapısına uygun çeşitlerimiz olacak. Çünkü genetik mekanizma bizim elimizde. İstediğimiz şekilde bu çeşitlere yön verebiliyoruz.

Hibrit bitkilerin en büyük özelliği de bu. Türkiye’deki şeker pancarı ve ayçiçeği sektörüne giriş yapabilmekti önceliğimiz. Şeker pancarında tohumluk haklarının yüzde 100’ü, ayçiçeğinde de yüzde 90 ve üzeri global firmalara ait.

Öncelikli amacımız, özellikle İç Anadolu’daki bu hâkimiyeti kırmak, bunun için çeşitler geliştirmek. Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi, tarımsal üretimin yerli ve millî olması noktasında önemli bir adım attı.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner37

banner23