Mücadele ve başarının günü 8 Mart kutlu olsun

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Konya Şube Yönetim Kurulu Üyesi Burcu Yalnız, 8 Marta Dünya Kadınlar Günü’nün anlam ve önemine binaen açıklama yaptı.

Mücadele ve başarının günü 8 Mart kutlu olsun

8 Mart’ın bir mücadele ve başarının adı olduğu dile getiren Yalnız, “8 Mart Kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olmak yolunda verdiği mücadelenin meşalesinin adıdır. 8 Mart 1857‘de, bundan tam 158 yıl önce ABD‘de 40 bin kadın dokuma işçisinin, kadın işçilerin işten çıkarılmalarını ve düşük ücret verilmesini protesto etmek amacıyla ilk kez direndikleri ve greve gittikleri tarihtir. Kadınlar çalıştıkları fabrikayı işgal ettiler ve polis müdahalesiyle karşılaştılar. Olaylar sırasında çıkan yangında 128 kadın hayatını kaybetti. 1910 yılında Kopenhag‘da II. Enternasyonale bağlı sosyalist kadınların yaptığı Uluslararası Kadınlar Konferansı‘nda Clara Zetkin‘in önerisi üzerine 8 Mart, Amerika‘da grev sırasında çıkan yangında ölen işçi kadınların anısına "2. Enternasyonel Kadın Mücadele Günü" olarak ilan edildi.

Ülkemizde ilk kez 1921 yılında kutlanan 8 Mart tarihi, 1975 Dünya Kadınlar Yılı‘nda Birleşmiş Milletler‘in "Dünya Kadınlar Günü" olarak kabul etmesiyle birlikte sokağa taşındı ve daha yaygın olarak kutlanmaya başlandı. 158 yıl önce kadınların başlattığı direniş, bugün daha da anlamlı ve geçerli. 8 Mart, "Dünya Emekçi Kadınlar Günü" adıyla ifade edilen işçi kadınların ekonomik ve politik haklarıyla ilgili bir gün olduğu kadar aynı zamanda, kadınlar arası bir dayanışma günüdür, bir kadın bayramıdır ve tüm kadınlarındır. 8 Mart, artık tüm kadınların ezilme ve sömürüsüne karşı hayatın her alanındaki mücadelesinin bir sembolüdür. Kadına yönelik ayrımcılık, sömürü ve şiddet, eşitsizliğin, sınırsız tüketimin, sömürünün, yoksulluğun sistemleştirildiği kapitalizmin doğal sonuçlarından sadece biridir. Egemen sınıfın çıkarlarına hizmet eden cinsiyet ayrımcılığı çözülmeden özgür ve eşit bir toplum oluşması mümkün değildir” dedi.

Burcu Yalnız, “Öte yandan 8 Mart’ı, bir çeşit hediyeleşme günü olarak yorumlayanlar olduğunu görüyoruz. Markaların ekmeğine yağ sürmesinden öte anlam ifade etmediği zannedilen bu biricik gün, aslında kendine biçilen anlamdan biraz daha fazlası...  Oysa Kadınlar gününü diğer günlerin sıradanlığına hapsederek düşünmek bizi, 8 Martı alışverişten ibaret gören kimselerden daha masum kılmayacaktır elbette. Çünkü sanılanların aksine bugün kapitalizmin bir oyunu değil aksine ona olan mükemmel bir tepkidir. Zira 8 Mart, eşitliğe ve hakka ulaşma mücadelesinde mağlubiyetler üzerine büyüyen ve yükselen bir zafer günü olarak yerini alırken, “Yaşamak mı hayatta kalmak mı?” ikileminde ömür tüketmiş, insan değerlerinin yok sayıldığı bir ortamda çalışmaya zorlanmış emektar kadınlarımızın haklı direnişinin ağır zayiatlar vererek ilk defa dikkate değer bulunduğu günün yıldönümüdür. Kadınlarımızın, kapitalist sermayesine ucuz iş gücü olarak servis edilmelerinin yanı sıra, haksız yaşam ve çalışma koşulları ile ayakta kalma çabalarına rağmen hak ettikleri değere, ücrete, mesleki eğitim hakkına, eşitliğe, oy hakkına sahip olamamaları derin ve kökleşmiş bir sömürü kültürünün küçük bir parçasıydı. Kadınların haklı mücadelelerinde inandıkları değerlere daha sıkı sarılmalarını sağlamıştır. Onlar bu doğru olan istikamette daha büyük bir dirayeti, daha büyük bir inancı güçlü bileklerinde pekiştirerek; hiçbir engelin kendilerini yıldıramayacağını ispat etmişlerdir” ifadelerini kullandı.

İŞ DÜNYASINDA AKTİF ROL ALMALIYIZ

Kadınların her alanda aktif rol alması gerektiğini savunan Burcu Yalnız, “ASKON olarak bugüne baktığımızda Kadınların aktif iş yaşamına katılabilmesi, aktif siyasette yer alması, kadın girişimciliğinin artması için sivil toplum kuruluşlarında (STK) yer almalarının büyük önem taşıdığını görüyoruz. STK’larda daha aktif rol alan kadınlar toplum içinde güçlü özneler halinde yer alırken, ayrıca toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasında da önemli birer rol üstlendiğini belirtmemiz gerekir. .En önemlisi de diğer kadınlar için güçlü birer rol model olmaları ve başka kadınlara da ilham vermeleridir. Sonuç olarak iş dünyasında, kamuda ve siyasette yer alan herkesi toplumsal cinsiyet eşitliğine öncelik vermeye davet ediyoruz. Bütün kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyor, emeklerinin özgür olmasını diliyoruz” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER