Konya Aydınlar Ocağı 9. cumhurbaşkanını anlattı ''Büyük yatırımları Ruslar yaptı''

Konya Aydınlar Ocağı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Sinan Ümit, Türkiye Cumhuriyeti'nin 9. Cumhurbaşkanı ve eski Başbakanlardan politikacı ve devlet adamı Süleyman Demirel’i anlattı. 

Konya Aydınlar Ocağı 9. cumhurbaşkanını anlattı ''Büyük yatırımları Ruslar yaptı''

Salı Kültür Sohbetleri’nin ikinci konuşmacısı olan kitapkurdu Mustafa Sinan Ümit, devlet adamı Süleyman Demirel’i, 6. vefat yıldönümünde, altı dakikaya sığdırdığı sohbetinde 6 mühendislik eserini hatırlatarak andı. Süleyman Demirel’in asıl isminin “Süleyman Sami Dolaksızoğlu” olduğunu hatırlatarak sohbetine başlayan M. Sinan Ümit, kendi tabiriyle “Altı defa gitmiş, yedi defa gelmiş” bir siyasetçi olan Süleyman Demirel’in 1955 yılında, rahmetli Menderes döneminde 31 yaşında inşaat yüksek mühendisi iken DSİ Genel Müdürü olduğunu ve 1965’de de başbakanlığa kadar yükseldiğini söyledi.

 Amerika ile ilişkilerden ve büyük yatırımlardan sonuç alamayan Menderes’in Rusya ile el sıkıştığını ve Haziran’da yapacağı Rusya gezisini, 27 Mayıs 1960’ta ihtilal olunca gerçekleştiremediğini ifade eden M. Sinan Ümit, şunları dile getirdi: “Aradan beş yıl geçiyor. Bu dosyalar Demirel ile iyi diyalog kuran Sovyetler Birliği eski başbakanlarından Kosıgin tarafından raftan indiriliyor. Türkiye’ye üç defa geliyor. İlk ziyaretinde Ankara’da 10 gün kalıyorlar.

Menderes döneminden kalma dosyalar içerisinde büyük yatırımlar var. Onlardan ilki İskenderun Demir Çelik Fabrikası. Kosıgin, bu yatırımın borcunun yüzde 60’ını geleneksel tarım ürünleriyle ödeyin diyor. İşin içinde başka konularda var tabiki. İkinci büyük yatırım İzmir Aliağa PETKİM. Üçüncüsü ise Seydişehir’deki Alüminyum Fabrikası. Dördüncüsü Bandırma Gübrelik Asit Fabrikası. Beşincisi Seyitömer Termik Santralı. Sonuncusu ise Paşabahçe Cam ve Şişe Fabrikası’nın büyümesi. Demirel’de 67’de Sovyet Rusya’ya giderek 10 gün kalıyor.”  

Memleket Tv’den çevrimiçi olarak yayınlanan sohbetini Ümit, “Memlekete kim çivi çaktıysa, kim yatırım yaptıysa Allah rahmet etsin.” diyerek tamamladı. 

Vatan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner37

banner23