Son kırk yıldır bölgemize bir iş alanı çıkmıştı dağların altından, adı kömür: Ermenek, Sarıveliler, Güneyyurt, Başyayla civarında işsizlik bitmiş dışa göç durmuş nerdeyse göç alacak hale gelinmişti. Halkımızın tamamına yakını ya emekli ya da işçi idi bu maden ocaklarında.

 

Ancak 28 Ekimde yan boş galerilerde toplanan suların bir kömür ocağında çalışan 24 İşçinin üzerine patlaması ve 18 inin mahsur kalması tüm dikkatleri buraya çekti.

28 Ekim 2014: tarihindeki bu kaza son altı ay içinde Türkiye’de yaşanan ikinci büyük kaza idi.

29 Kasım 2014: Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Cumhurbaşkanı, Maden kazası nedeniyle Cumhuriyet Bayramı kutlamalarını iptal etti ve ayrıca 29 Ekim'de Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu’yla beraber madeni ziyaret etti.

28 Ekim 2014 günü Taşeli’de yaşanan büyük faciadan sonra 18 canımızın yüzlerce metre yerin altında arama çalışmaları devam ediyordu.

18 Kasım 2014 tarihinde mahsur işçilerimizden 8 madencinin cenazesi için Ermenek'te Keleşoğlu Camii önünde düzenlenen törene Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Karaman Valisi Murat Koca, işçi ailelerinin yakınları ve yaklaşık 10 bin kişi katıldı. 

Bahri Üzer, Hüsnü Çolak, Osman Çoksöyler, Hüseyin Çolak, İsmail Gürses, Uğur İlhan, Mehmet Tokat ve Tezcan Gökçe adlı madencilerimiz o gün uğurlandılar.

30 Kasım 2014 de Ermenek’te maden ocağından cenazeleri son çıkarılan 2 işçinin Recep Çiloğlu ve Mehmet Baha olduğu anlaşıldı.

5 Aralık 2014: Ermenek'teki maden ocağında dün cansız bedenlerine ulaşılan 5 işçinin cenazesi düzenlenen törenle toprağa verildi. Bu işçilerimizin adları: Kamil Yaman, Ömer Cansu, Hüseyin Gültekin, Mehmet Özcan, Hasan Tuncer ve Ali Haznedar. Böylece su baskınından 37 gün sonra madencilerin tamamı çıkarılmış oldu.

 

Böylece 18 canımızı ebediyete uğurlamıştık bunlardan son beşinin Ermenek’teki toplu namazına ve Güneyyurttaki Hasan Tuncer ile Mehmet Özcanın namazına ve definlerine iştirak etme fırsatı bulduk.

Özcan’ın namazına ve defnine iştirak etme fırsatı bulduk.

 

 

TAŞELİ PLATFORMU TAZİYE ZİYARETLERİ VE YARDIMLARIN DAĞITIMI

 

15 Kasım 2014 akşamı Konya’da Kurulu Taşeli dernekleri bir platform oluşturarak bir yardım kampanyası yapmışlardı. Burada elde edilen gelirleri 18 aileye eşit şekilde dağıtmak üzere 4 Kasım ve 5 Kasım günleri bölgeye giderek bütün ailelere taziye yapıp karınca kararınca yardımları da bizzat elden iletmek üzere yola çıkacaktık.

 

Tam 4 Aralık “Dünya Maden Günü” Kon-er merkezinde toplanırken kalan beş şehidimizin de çıkarıldığını öğrendik, hem onların defnine ve namazına katılmak hem de 18 aileye taziye ziyaretleri yaparak emanetleri teslim etmek üzere yola çıktık.

 

4-5 Kasım günü Güneyyurtlular Derneği yönetimi olarak benim de içinde bulunarak yaptığımız bu yoğun programa katılan Taşeli platformu üyesi derneklerimiz şunlardı:

 

1- Ermenekliler Derneği

2- Güneyyurtlular Derneği

3- Başyaylalılar Derneği

4- Sarıveliler Derneği

5- Tepebaşılılar Derneği

6- Üzümlülüler Derneği

7- Görmeli Derneği

8- Kazancılılar Derneği

9- Katranlılılar derneği

 

Taşel’ine ister Sarıveliler’den ister Başyayla üzerinden girin fark etmez, sizi derin vadinin sisli, puslu bu günlerde de yaslı havası karşılar.

 

4 Aralık sabahı Kon-er merkezinden 16 kişi kiraladığımız bir minibüsle hareket edip adı geçen yere vardığımızda da öyle oldu: Başdereyi, Navağıyı yoğun bir sis kaplamıştı. Başyayla yolunda inşaat olduğundan Başdere boğazındaki Sarıveliler ilçemizden başladık ziyaretlere.

 

Bu programımızda gündemimizi şu konular oluşturuyordu.

 

1- 15 Kasımda Konya’daki yardım kampanyamıza iştirak eden veya mazeret bildirerek edemeyen Taşeli belediye başkanlarını ve Kaymakamlarını ziyaret etmek

 

2- 18 mağdur ve şehit ailelerine teker teker ziyaret ederek taziyelerimizi ve Konya’daki hemşerilerimizin taziyelerini iletmek

 

3- Söz konusu kampanyada toplanan 90 bin lirayı beşer bin lira olarak eşit şekilde bizzat elden dağıtmak

 

Yarından itibaren bu üç konudaki gözlemlerimizi sizinle paylaşmak üzere, Allaha emanet olun.