VAR, PENALTILAR DA VAR, 3 İSTEYİP 1 PUAN ALMAK DA

Öncelikle Rize’ye akan, adeta çıkarma yapan taraftarlara helal olsun.

Büyük bir övgüyü hakeden, inanılmaz uzak yola koşarak giden o insanlara ilk paragrafta yer vermemek olmaz diyerek başlayalım öncelikle. Gidiş dönüş neredeyse 2000 kilometre ve o kadar uzak bir deplasmana otobüslerle ulaşmak her taraftarın harcı değil, helal olsun diyoruz. Yeşil beyaz formaya aşık muhteşem o 735 kişi dün son dakikaya kadar bir an olsun susmadı ve takdir kazandı.

Rize’de maça özellikle 5.dakika ile 25.dakika arasında oldukça etkili olarak başlayan bir Atiker Konyaspor vardı. Orta sahayı çok çabuk geçerek oyunu rakip sahaya yıkmayı başaran temsilcimiz buna rağmen ceza sahası çevresindeki pas organizasyonunda aynı başarıyı gösteremiyor ve ataklar bir bir eriyordu.

Adeta kendi evinde gibi rahat maç çıkarıyorduk ki baskılı oyun sonrasında durağana döndü.

İlk yarının son 15 dakikasında ise adeta bir orta saha savaşına dönen oyunda iki takımın da etkisiz olmaya başladığı ve hakem düdüğü çalsa da ilk yarı bitse dercesine oynadıkları dakikalarda ceza sahamız içerisinde kafayla aşırtılan topa Jevtoviç istemsiz refleksle elini uzatıp penaltıya sebep oldu. İyi oyunumuza karşın Fernando Boldrin’in attığı penaltı golü ile 1-0 Çaykur Rizespor’un üstünlüğü ile sonuçlanıyordu ilk yarı.

İkinci yarıda Fofana’yı çıkaran Teknik Direktör Rıza Çalımbay Jahoviç’i oyuna aldı. Hurtado’nun sakatlığı sonrası orta sahada sakatlığını tamamen atlatan Traore ile başlayacağı düşünülen Rıza Çalımbay bu oyuncuyu da ancak 70.dakikada oyuna aldı. Oysa bu maçta oldukça etkisiz bir görüntü sergileyen Ömer Ali yerine ikinci yarıda Traore başlayabilirdi diye düşünüyorum. Bu anlamda Fofana biraz daha oynasa Traore ile iyi bir ikili olabilirlermiydi demeden de geçemiyorum doğrusu…

Oyunu rakip sahaya çabuk yıkan lakin ceza sahası çevresinde aynı çabukluğu bir türlü gösteremeyen Atiker Konyaspor, bu başarıyı yakaladığı zaman çok daha üretken olacak ve belki de farklı skorlar elde edebilecek bir potansiyele sahip. Ancak özellikle orta sahada topu dikey ara paslarla gol bölgesine aktaracak bir ayak olmayışı bu potansiyeli adeta yerle bir ediyor.

Her fırsatta daha iyi olacaklarını dile getiren ve her milli ara sonrası hala hazır olmayan oyuncuları olduğunu vurgulayan Rıza Çalımbay Rize deplasmanında takımın sergilediği oyundan memnun olduğunu söyledi.

Doğrusu bu kadar zor bir deplasmandan alınan bir puan elbette iyi puandır. Ancak özellikle ilk yarım saat içerisinde ortaya konan performans ve adeta evimizde gibi oynanan oyun sonrası kazanabileceğimiz maçtı ama demeden geçemiyoruz yine.

Uğur Demirok maç sonrası formasını çıkarıp tribünlere gösterince büyük tepki gördü. Önce Vedat sonra Abdullah’ın arasında kalıp tartaklandı sonrasında bir sarı bir de kırmızı kartın çıkmasına neden oldu.

Öyle ya da böyle sen futbolcusun arkadaş eğ başını ne derlerse desinler yahu, zaten almışsın bir puanı mutlusun, git işte soyunma odasına. Yazık değil mi güzelim maçta meslektaşın kırmızı gördü. Gereken uyarıyı Rıza hoca zaten yapacaktır bundan sonrasında.

Zor deplasmandan puanla dönmek güzel.

Netice de penaltılar da VAR..

Netice de bir puan da VAR..

Bu yarışta Konyaspor hep VAR..