Hepimiz çok iyi biliyoruz ki sigara, içki ve uyuşturucu sağlığımız için en büyük düşmandır.

***

        Bile bile lades diyoruz. Yaş kırkları, ellileri geçince yıllar boyu biz içtiğimizi zannettiğimiz sigara, içki v.b bizi içerek sinsi sinsi  ladesliyor efendim.

***

        Sigaranın zararını, içerisinde ihtiva eden vücudumuza zararlı  maddeleri, çarşaf çarşaf bilim ve sağlık uzmanlarınca yayınlanırken, bas bas bağırılırken, ağzımıza alamaya devam ediyoruz.

***

        Küçücük bedenler, özentinin neticesinde sigara, uyuşturucu ile talihsizce buluşuveriyorlar, onlar bilmeden ladesleniyorlar ama büyükler neden ısrarla kendilerini ladesletiyorlar, insanın hiç hafsalası almıyor. Minicik yavrularımıza; neden zararlı maddeleri kullanarak, hayatımızın odak noktasına koyarak kötü numune oluyoruz?

                                        

        Bundan yıllar önce otobüste, işyerinde herkes ladese ortak oluyordu. Mecburen içmeyenler de o kötü kokuya katlanmak zorunda kalıyordu. Sigara ile mücadele devlet politikası olmaya başlayınca, birçok alanda içilmesi kısıtlandı.

***

        Uyuşturucu, bonzai, içki ile ciddi bir mücadele gerekir. Toplumsal olarak, hep birlikte terör illeti kadar tehlikeli olan kötü alışkanlıklarla da kapsamlı bilinçlenme ve mücadele yapılmalı, özellikle gençler rahatlıkla zararlı maddelere ulaşamamalı…

***

        İnsan hiç kendini bile bile öldürür mü? Sigaranın uyuşturucunun sonu hepimizce malum! Niçin Rabbimizin bize emanet etmiş olduğu bedenimizi zehirliyoruz. Ciğerlerimizi temiz hava ile doldurmak yerine, başta nikotin olmak üzere yüzlerce zehirli madde ile niçin buluşturuyoruz?

***

        Özenti mi desek, dünya sıkıntısı mı desek, boşlukta olduğumuzdan mıdır bilemiyorum, niçin tonlarca para harcayarak adeta kendimizi intihara sürüklüyoruz? Sağlıklı yaşamak dururken niçin bile bile lades…?

        Hasıl- kelam; zararın neresinden dönülürse kârdır, bile bile ladese dur de, ciğerlerimiz ve vücudumuz bayram etsin.

        Selam; Bize emanet edilen vücudumuzu ve sağlımızı korumak için zararlı alışkanlıklardan uzak olabilenlere olsun…