banner46

KUŞ LASTİĞİ

Bütün taşıtlarda yumuşak teması sağlayan çok amaçlı bir buluştur lastik.

Lastik kara taşıtlarının ayakkabısıdır, hava taşıtlarının sigortasıdır, deniz taşıtlarının da kenara yanaşırken sert vuruşlara karşı bir tamponudur.

Araba lastiği, uçak lastiği bir de kuş lastiği vardır.

Herkes hepsini bilir ama kuş lastiğini herkes bilmez. Kuş lastiği kuş öldürmeye yarar yani ilkel bir av aletidir.

Buna bazen sapan da derler tam doğruyu yansıtmamakla beraber o da bir nevi sapandır. Ama aralarındaki farkı vereceğim tariften çıkarabilirsiniz.

Kuş Lastiği

Uzunluğu otuz santimetredir, gerilince atmış santimetreye çıkar. Malzemesi bir kelik (avuç içi kadar işlenmiş kuru ve yumuşak sığır derisi), bir Y harfi şeklinde çatal, iki de çabuk ve kolay sünen iç lastik ten mamul 30 – 40 santimetre uzunluğunda germe lastiği. Boyu yirmi santimlik çatalın uç kısımlarına bağlanan germe lastiklerin geri kısımları da keliğin iki yanına bağlanır.  

Sağ eline çatal ağacı alan avcı sol elinde sıkıca tuttuğu keliğin içine de mermiyi koyar ve son derece gerdikten sonra kelikteki mermiyi ava doğru bırakır. Bu mermi sadece serçe yumurtası kadar küçük bir taştır.

Sapan

Keçi kılından örülmüş yetmişer santim uzunluğunda iki ıltar ipin birisi başparmağa ilmeklenir diğeri de boşta bırakılır. Bu iki ıltarın diğer iki ucu da kuş lastiğindeki kelik büyüklüğünde yine ıltardan örme bir mermi yatağıdır. Burada da mermi biraz daha büyükçe taştır.

Sağ eline sapanı alan avcı taşı yerine yerleştirdikten sonra sallamaya başlar, hız son raddeye gelince ıltar ipin boşta olanını bırakır ve taş hedefe doğru hızla çarpar.

Davut aleyhisselamın Komutan Golyatı (Calut) öldürdüğü sapanın hangisi olduğunda tartışma vardır. Ancak sapanda hedefi vurmak kuş lastiğindeki kadar kolay değildir. Çünkü kuş lastiğinde nişan alma imkânı da sunulmaktadır.

Bu bakımdan Davut peygamberin kuş lastiğiyle zafer kazandığı daha kuvvetli bir ihtimaldir.

Biz çocukken sapanı elli yüz metre uzakta sarp kayalardaki gök güdük testilerini kırmak için, kuş lastiğini de daha yakındaki serçeleri avlamak için kullanırdık.

Dedim ya şimdi bunları bilen yok, çocukların elinde artık akıllı telefonlar var ve bu oyunları daha farklı hedeflerle orada oynuyorlar.

YORUM EKLE

banner37

banner23