Hz. Mevlâna'nın 747. Vuslat Yıldönümü Anma Törenleri

Hz. Mevlâna’yı Uluslararası Anma programları 1937 yılı temel alınırsa 2020 yılı, modern etkinlik biçimleriyle Mevlâna’yı Anma Etkinliklerinin 83. yılı olacak. 747. Vuslat Yıldönümü’nde Hazret-i Mevlâna’yı Anma Törenleri bu yıl “Yeni Normal”e uygun olarak gerçekleştirilecek.

Hz. Mevlâna'nın 747. Vuslat Yıldönümü Anma Törenleri
banner56

Önceki yıllarda 7-17 Aralık tarihlerinde yapılan Hazret-i Mevlâna’yı Anma Törenleri, bütün dünyada yaygın haldeki covid-19 salgını dolayısıyla, sadece 7 Aralık Pazartesi ve 17 Aralık Perşembe Günleri yapılacak.

Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün organizasyonu ile her yıl 7-17 Aralık Şeb-i Arus Törenleri çerçevesinde, Mevlâna’yı Anma Törenleri için çok çeşitli etkinlikler yapılmaktaydı. 2016 yılından itibaren Mevlâna’nın eserlerindeki bir temel kavram etrafında geliştirilen temalı törenlerde sırasıyla, Birlik, Kardeşlik, Selam, Vefa Vakti vurguları öne çıkarılmış, Mevlâna’nın eserlerinde bu kavramları içeren düşüncelerine ve sözlerine yer verilmişti.

Bu yıl yine Mevlâna’nın eserlerinde özellikli yeri olan “İhsan“ kavramı odaklı bir çalışma ile Anma Törenleri’nin teması “İhsan Vakti” olarak belirlendi. Bu temayı, Hazret-i Mevlâna’nın “İnsan yeter ki iyilik arasın. Onda kötü bir şey kalmaz” sözü ile vurgulayan Anma Törenleri, daha önceki yıllarda yapılan yürüyüş, Nevbe Merasimi, Türbeönü Buluşmaları, Bana Sor (mobil rehberlik hizmetleri), sergi, konferans, konser, panel, tiyatro gibi sahne, salon ve açık alan etkinliklerine yer verilmeyecek.

Cumhurbaşkanlığı, Sağlık Bakanlığı ve İl Hıfzıssıhha Kurulu kararlarıyla belirlenen yeni normal çerçevesinde Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın kültürel-sanatsal etkinliklere getirdiği kriterlere uygun olarak yapılacak 747. Vuslat Yıldönümü Törenleri’nde; sadece Konya Türk Taavvuf Müziği Topluluğu Mevlevi Ayin-i Şerif’i ni icra edecek. Daha önceki yıllarda yapılan Tasavvuf Müziği Konseri ile Mesnevi Sohbeti de Törenlerde yer almayacak. Mevlevi Ayin-i Şerif’inin icra edileceği MKM (Mevlâna Kültür Merkezi)’ye Bakanlık genelgesine uygun olarak HES Kodu ile giriş yapacak seyirci sayısı da salon kapasitesinin 1/5 oranında tutulacak.

Daha önceki yıllarda ülke içinden ve dışından yerli ve yabancı binlerce kişinin katıldığı Anma Törenleri’ne bu yıl sadece iki program için toplamda 1200 kişi katılabilecek. Halen Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün www.konyakultur.gov.tr adresinden temin edilebilen davetiyeler bugün itibariyle başlamış olmakla beraber Bakanlık genelgesinde sayı ile sınırlı tutulmaktadır.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Konya Valiliği ve Konya Büyükşehir Belediyesi’nin birlikte düzenlediği 747. Vuslat Yıldönümü Şeb-i Arus Törenleri, bu yıl gerçek etkinliklerden daha çok, dijital platformlarda yer alacak. Twitter; şebiarus_gov, Facebook; şebiarus.gov, İnstegram; şebiarus.gov.tr adlı sayfalardan Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün hazırladığı dijital Şeb-i Arus etkinlikleri takip edilebilecek.

Konunun kamuoyu ile paylaşılmasını diler katkılarınız bekleriz.

2020 ŞEB-İ ARUS TÖRENLERİ (7, 17 ARALIK 2020) PROGRAM AKIŞI

TARİH PROGRAM ADI YER ZAMAN

7 ARALIK 2020

PAZARTESİ GÜNDÜZ PROGRAMLARI

ŞEMS-İ TEBRİZİ TÜRBESİ ZİYARETİ ŞEMS TÜRBESİ 13.15

MEVLANA MÜZESİ ZİYARETİ VE DUA MEVLANA MÜZESİ 13.45

AKŞAM ROGRAMLARI

SUNUM MKM (Mevlâna Kültür Merkezi 19.00

KUR’AN-I KERİM TİLAVETİ MKM 19.05

POROTKOL KONUŞMALARI MKM 19.15

SEMÂ PROGRAMI (MUKABELE-İ ŞERİF) MKM 19.30

KAPANIŞ MKM 20.10

17 ARALIK 2020

PERŞEMBE GÜNDÜZ PROGRAMLARI

DUA VE GÜLBANG MEVLANA MÜZESİ 16.00

AKŞAM ROGRAMLARI

SUNUM MKM 19.00

KUR’AN-I KERİM TİLAVETİ MKM 19.05

POROTKOL KONUŞMALARI MKM 19.15

SEMÂ PROGRAMI (MUKABELE-İ ŞERİF) MKM 19.30

KAPANIŞ MKM 20.10

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2020, 13:24

Rahime

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner37

banner23