Kültürümüz Arafta

Çevre kirliliği olarak gördüğümüz levhaların kültürümüzü yozlaştırdığını söyleyen Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Yağmur Küçükbezirci,  “Ticari kaygılar nedeniyle değişik levhaların yapılması kültürümüzün arafta kalmasına neden oluyor” dedi. Levhaların üzerinde yazılan yazıların çevre kirliğine neden olduğunu söyleyen Küçükbezirci, insanlara bu durumun zarar verdiğini belirtti. Küçükbezirci, “İnsanlar sokağa çıktığı andan itibaren hep bir etki altında kalıyorlar. Yani ilk güne başladığımız dakikada korna sesleri, insan sesleri ve gözlerimizi ise etrafta olan kirlilikler etkiliyor. Sokakta bulunan levhaların değişik renklerde olması bile insanların yorulmasında ki en büyük etken. Yani bazı insanlar bu durumun farkında değil ama çevremizde olan her şey insanları büyük oranda etkiliyor. Bunların başında da çevremizde gözlerimiz ile gördüğümüz levhalar geliyor” dedi.

İŞ YERİ LEVHALARINDA DÜZENLEME YOK

Levhalarda ticari kaygılar nedeniyle farklı anlamlarda yazıların bulunduğunu söyleyen Küçükbezirci, Türkiye’de bazı meslekler dışındaki işyerlerinde levhalar için bir düzenleme olmadığını belirti. Küçükbezirci, “Levhalar konusunda bazı mesleklerin standartları var. Bunlar kanuni olarak düzenlenmiş durumda. Örneğin: bir hukuk bürosunun standartları var. Hangi boyutta olacağı ve ne kadarı kapsayacağı gibi. Biz insanlarda bir hukuk bürosu tabelası gördüğümüzde ne kadar düzenli olduğunu bildiğimiz için bizim yorulmamamıza neden oluyor. Ancak diğer sektörlerde böyle bir durum söz konusu değil. Bu sokaklarda renk cümbüşüne neden olmasına rağmen aynı zamanda kötü görüntülerin oluşmasına da sebep” şeklinde konuştu.

ANLAMSIZLIKLAR VAR

İnsanların levhalar üzerinde farklılık olsun diye İngilizce ve Türkçeyi bir arada kullandığını söyleyen Küçükbezirci, bunun anlamsızlık oluşmasına neden olduğunu belirtti. Küçükbezirci, “Bir bakkal tabelası düşünün üzerinde “stra-bakkal” yazıyor. Yazının anlamı “yıldız bakkal” ya da bir yemek lokantasının ismi “doyajacks” yazıyor. Bunun bir anlamı olmadığı gibi sadece insanların algıları ile oynamak amacı var. Bilinç altında iz bırakıyoruz ama kültürümüzü bu kelimeler ile arafta bırakıyoruz. Levhalarımızda bile artık bir mankurtlaşmanın oluşmasına neden oluyoruz” şeklinde konuştu. Kültürü geliştirmeyi bizim yanlış anladığımızı söyleyen Küçükbezirci, “Değişim güzeldir ama doğru yapılırsa. Levhalarda ticari kaygılarımız var olması üzerinde bulunan yazıların değişik anlamalar oluşmasını engellememiz gerekiyor. Buna engel olmamız demek kültürün yok olmadan doğru saptamamız demek” dedi.

ÇÖZÜM BİLİNÇLENME

Çözüm noktalarında değinen Küçükbezirci, öncelikle sağlam bir eğitim verilmesi gerektiğinin altını çizdi. Küçükbezirci, “Vatandaşlarımıza seminerler vererek kamu spotları ile bilinçlendirmemiz gerekiyor. Kesinlikle çözüm o tabelanın sahibine gidip ceza yazmak değil. Kurum ve kuruluşların üzerlerine düşen görevleri yerine getirmeside bu konuda çok önemli. Vatandaş bunların farkına varıp bilinçlenirse neden sorusunu sorabilir. Aynı zamanda da dükkanlara birer renk verebiliriz. Nasıl eczaneler uluslararası  “E” ile gösteriliyorsa, bizde mesela bir araba tamircisinin tabelasının rengini turuncu yapabiliriz. Bu sayede hem yol bulmamız kolaylaşır hem de oluşan görüntü kirliliği engellenmiş olur” şeklinde konuştu.  Haber: Aysun Karabayır

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar