YPG ve Rusya’nın sinsi planı!

Moskova’nın talebiyle önceki gün rejim ile masaya oturan terör örgütü YPG, Esed’in askeri olacak ve Müslim’e de rejimde görev verilecek.

YPG ve Rusya’nın sinsi planı!

Önceki gün Suriye Yerel Koordinasyonu Komitesi’nin (LCC) yaptığı bir açıklama ile duyurduğu Haseke’deki Esad rejimi ile PYD görüşmesinin detayları ortaya çıkmaya başladı.  

Esad rejimini İçişleri Bakanı İbrahim el Şaar’ın temsil ettiği ve PYD Eş Başkanı Salih Müslim’in yer almadığı Haseke görüşmesinin Rusya’nın talebiyle gerçekleştiği öğrenildi. Bölgedeki kaynaklardan edinilen bilgiye göre; Rusya terör örgütü PYD’yi Suriye’nin kuzeyinde bir aktör olarak dayatıp müzakerelere katmak ve Türkiye’nin olası müdahalesine engel olmak için terör örgütünü rejimin bir parçası haline getirmeye çalışıyor. 25 Ocak’ta yapılacak Cenevre görüşmesi öncesi Esad rejimi ile PYD dikkat çekici bir şekilde yakın temasa girdi. Rejimin İçişleri Bakanı el Şaar ile YPG’nin sözcüsü Ridor Halil ve Kandil’den gelen PKK temsilcileri Haseke’de önceki gün bir araya geldi.  

 

TÜRKİYE KORKUSU  

Görüşme, PYD’ye Suriye’nin kuzeyinde Akdeniz’e kadar hâkimiyet alanı açmak isteyen ve bunun için Türkmenlerin yaşadığı bölgelerde rejim ile işbirliği içinde operasyonlar düzenleyen Rusya’nın talebiyle gerçekleşti. Görüşmelerde en nihai hedef Fırat’ın batısına geçerek Afrin ile Kobani kantonlarını birleştirmek isteyen PYD’ye Türkiye’nin müdahele etmesini engellemek. Uzun vadeli bu plan doğrultusunda, Rusya, terör örgütünü rejimin bir parçası haline getirmek istiyor.  

 

RUSYA’YA ŞİKAYET  

Haseke’deki görüşmelerden sadece üç gün önce de Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Gennadiy Gatilov ile PYD Eş Genel Başkanı Salih Müslim Cenevre’de sürpriz bir şekilde bir araya gelmişlerdi. Suriye’deki kaynaklardan edinilen bilgilere göre; PKK’nın Suriye kolu YPG Suriye ordusuna dâhil edilmek isteniyor. Bu plan doğrultusunda Salih Müslim’e rejim içersinde bir görev verilebilir. PYD Eş Başkanı Salih Müslim geçen Ekim ayında Al Monitor’a verdiği bir söyleşide en çok Türkiye’nin olası bir müdahalesinden çekindiğini, bunu da Rusya’ya belirttiğini söylemişti. Haseke’de görüşüldüğü iddia edilen anlaşma doğrultusunda, YPG rejimin bir parçası olursa Türkiye’nin PYD’ye müdahalesi Suriye rejimine müdahale sayılacak ve böylelikle Rusya devreye girebilecek.       

 

ÇAVUŞOĞLU: SURİYE’DE ATEŞKES OLACAK  

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu dün katıldığı bir programda Türkiye’nin Suriye’de çözüm için kararlı olduğuna dikkat çekti. Çavuşoğlu, konuşmasında “Suriye’deki siyasi çözüm için katkı sağlıyoruz. Bir yol haritası var. Siyasi müzakereler başlayacak. Ateşkes olacak. Altı aylık bir müzakereden sonra geçiş hükümeti olacak. Bizim tutumumuz son derece objektif ve gerçekçidir. Hayaller peşinde değiliz.” ifadesini kullandı.  

 

PYD’NİN HAK İHLALLERİ  

Suriye İnsan Hakları Örgütü, terör örgütü PKK’nın Suriye kolu PYD’nin kuruluşundan bu yana kontrolündeki bölgelerde sivillere karşı hak ihlallerine ilişkin bir rapor yayımladı. Rapora göre, PYD güçleri, kadın ve çocukların da olduğu en az bin 651 kişiyi keyfen tutukladı. 42 kadın ve 51 çocuğu öldüren PYD’nin askeri kanadı YPG, tam bin 876 çocuğu da zorla askere aldı. Toplam 24 basın mensubunu keyfen tutuklayan PYD araç gereçlerine de el koyarak, evlerine ateş açtı. Ayrıca PYD, Arap ve Türkmen köylerini yerle bir ederek, birçok aileyi göçe zorladı.

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2020, 10:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner37

banner23