Srebrenitsa katliamının acısını hala hissediyoruz

Aliya İzzetbegoviç Kültür Sanat ve Eğitim Derneği (AKSED) Başkanı İbrahim Günay, Srebrenitsa katliamının 26’ncı yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Günay, “Avrupa'nın göbeğinde, 20'inci yüzyılda yaşanan soykırımın acısını hala içimizde hissediyoruz,

Srebrenitsa katliamının acısını hala hissediyoruz


Sırp birlikler tarafından şehit edilen 8 bin 372 Boşnak’a bir kez daha Allah’tan rahmet, yakınlarına ve tüm Bosna halkına başsağlığı, sabr-ı cemil diliyorum.” dedi. 

SREBRENİTSA KATLİAMINI UNUTTURMAYACAĞIZ
Aliya İzzetbegoviç Kültür Sanat ve Eğitim Derneği (AKSED) Başkanı İbrahim Günay, Srebrenitsa katliamının 26’ncı yıldönümü dolayısıyla yayımladığı mesajında “Bosna Hersek'in doğusundaki Srebrenitsa'da 11 Temmuz 1995'te başlayan, en az 8 bin 372 Boşnak sivilin Ratko Mladic komutasındaki Sırp askerler tarafından hunharca öldürüldüğü soykırım, sadece Bosna Hersek'te değil, tüm dünyada acının ve adalet arayışının sembolü haline geldi. Aradan yıllar geçmesine rağmen birçok soykırım kurbanının cenazesine ulaşılamadı. Srebrenitsa yarası hala kapanmadı, kapanmayacak da. Srebrenitsa soykırımı, Avrupa'da İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana yaşanan en büyük katliam olarak tarihe geçti. Bosna savaşında yapılan zulüm ve katliamları asla unutmayacağız, unutturmayacağız. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.” dedi. 

TARİH, KATLİAMA GÖZ YUMANLARI DA AFFETMEYECEK
Sadece şehit ailelerinin değil, tüm Boşnak ulusunun en derin yarası olarak kabul eden Srebrenitsa Soykırımı’nın zihinlere kazınması gerektiğine dikkat çeken İbrahim Günay, “Tarih, 
kimlikleri tespit edilmesin diye cenazeleri parçalayarak sayıları 64'ü bulan toplu mezarlara gömen katil Sırp askerlerini, ölüm emrini veren komutanlarını affetmeyecek. Srebrenitsalı Boşnak sivillerin o dönem "tutunacak dal" olarak gördüğü ancak katliama göz yuman Hollanda devletini de, Birleşmiş Milletler yönetimini de affetmeyecek. Katliamı unutursak, yaşanan acıyı içimizde hissetmezsek gün gelir benzer olaylar tekrar eder. Tarihi olaylardan ders çıkarmalı ve bunu gelecek nesillere aktarmalıyız. Srebrenitsa’da yaşanan soykırımı unutturmaya, hafife almaya veya inkâr etmeye yönelik girişimlere de asla izin verilmemelidir.” diye konuştu. 

KATLİAMI ANLATMAYA DEVAM EDECEĞİZ
8 bin 372 masum Boşnak sivilin katili olan Sırp komutan Ratko Mladic’in müebbet hapse mahkum edilmesi acıları hafifletmeye yetmediğini vurgulayan Aliya İzzetbegoviç Kültür Sanat ve Eğitim Derneği (AKSED) Başkanı İbrahim Günay, “Çünkü toprağa verilen canlar geri gelmeyecek. Benzer olayların tekrar yaşanmaması için ders çıkarabilmeliyiz. Barışa gölge düşürmeye çalışanlara karşı bilinçli olmalıyız. Aliya İzzetbegoviç Kültür Sanat ve Eğitim Derneği olarak düzenlediğimiz etkinliklerde, katıldığımız programlarda Srebrenitsa katliamını hatırlattık, hatırlatmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2021, 17:22

Rahime

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner37

banner23