Sahte diplomalı öğretmenler tespit edildi

Milli Eğitim Bakanı Avcı, bazı sahte diplomalarla müracaat edip, öğretmen olarak göreve başlamış 50-60 kişinin tespit edildiğini açıkladı.

Sahte diplomalı öğretmenler tespit edildi
 
Nabi Avcı, Habertürk Televizyonunda katıldığı bir programda, geçmiş  öğretmen atama dönemlerinde bir sorunun karşılarına çıktığını belirterek, şu  açıklamada bulundu: 
 
"Bazı sahte diplomalarla müracaat edip öğretmen olan arkadaşlar olduğunu tespit ettik. Bazı üniversitelerin diplomalarını, hatta geçici mezuniyet  belgelerini taklit ederek öğretmenliğe başvurmuş ve o diplomayı hakiki diploma  gibi kabul ettirerek göreve başlamış 50-60 civarında, bunları tespit ettik. Bu  soruşturmayı daha da derinleştiriyoruz. 
 
Tüm üniversitelerden geriye doğru kendi öğretmen alımlarımızda bu tür sahte diploma... Bunun bir çete işi olduğu izlenimi var. Hatta bazı ön bilgilerden büyük meblağlarla bu işi organize eden bir çetenin olduğu ön bilgisi de var. Bununla ilgili hem biz çalışıyoruz hem de savcılıkla bu konuda gerekli  şeyleri yapıyoruz." 
 
TERÖRLE BAĞLANTILI MI?
 
Sahte diplomaların "para karşılığı" yapılıp yapılmadığına ilişkin bir  soru üzerine Avcı, "Para karşılığı ama bazı terör örgütleriyle bağlantılı olma  ihtimali de var. Bu tarafını savcılıklar daha çok araştırıyorlar" diye konuştu. 
 
O BRANŞLAR İÇİN TEZGAH KURULMUŞ
 
Bakan Avcı, bir soru üzerine, sahte diploma alanların özel öğretim  gibi daha çok talep olan branşlarda görüldüğüne değinerek, "En çok hangi branşta  ihtiyacımız varsa orada daha çok öğretmen alıyoruz. Dolayısıyla o branşlara  yönelik böyle bir tezgah kurulmuş" dedi. 
 
Şu ana kadar 50-60 dolayında somut tespitlerinin bulunduğunu bildiren Avcı, "Muhtemelen bu çete veya çeteler, şubat atamaları için de bazı öğretmen  adaylarına musallat olabilir. 
 
BORÇ ÇEKİP ÖDEYEN VAR...
 
Çok ciddi paralarla yani 30-40 bin lira alarak bu sahte diplomaların pazarlandığına dair bir duyum da geldi. Borç çekip ödeyen  öğretmenler olduğunu arkadaşlarımız söylediler. Dolayısıyla öğretmen adaylarımız,  sakın böyle şeylere tevessül etmesinler. Bu konuda çok ciddi bir çalışmamız var. Yazık olur" değerlendirmesini yaptı.
 
 
Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2020, 05:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner37

banner23