Ruslar 20 bin Türkmeni yurdundan etti

Rusların saldırılarından sonra Türkiye'ye sığınan Türkmenlerin sayısı 20 bine ulaştı.

Ruslar 20 bin Türkmeni yurdundan etti

Rus savaş uçaklarının terör örgütü DAEŞ yerine Türkmen bölgelerini bombalaması nedeniyle siviller evlerini terk etmek zorunda kaldı.  

TÜRKİYE TÜRKMENLERE KUCAK AÇTI  

Türkiye'nin kucak açtığı Suriyeli Türkmen ve Araplar, AFAD'ın Hatay, Gaziantep ve Şanlıurfa'daki barınma merkezlerinde ağırlanıyor.

 

SAYILARI 20 BİNE ULAŞTI  

AFAD'dan yapılan açıklamaya göre, saldırıların Yamadi kampına da sıçraması üzerine, çoğunluğunu bebek, çocuk, kadın ve yaşlıların oluşturduğu 731 kişilik ilk sığınmacı kafilesi 29 Ocak'da Yayladağı'nın Pulluyazı köyündeki sınırdan Türkiye'ye giriş yaptı. Girişlerin devam ettiği Pulluyazı'da, son üç günde Türkiye'ye sığınanların sayısı 3 bin 120 olurken, Türkiye'de ağırlanan sığınmacıların sayısının 20 bine ulaştığı bildirildi.

 

Biyometrik kayıt işlemlerinin ardından, ailelerin bir kısmı akrabalarının yanına yerleştirilirken diğerleri AFAD'ın Hatay, Gaziantep ve Şanlıurfa'daki barınma merkezlerine sevk ediliyor. AFAD'ın Bayırbucak Türkmenleri için Yayladağı'nda kurduğu Güveççi Barınma Merkezi ilk misafirlerini kabul etti. Merkeze dün itibarıyla 162 kişi yerleşti. Sığınmacı kabullerinde uygulanan Kitlesel Göç Yönetimi Sistemi kapsamında, Başbakanlık AFAD koordinasyonunda, Sağlık Bakanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Türk Kızılayı ve Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ve Hatay Valiliği işbirliğiyle devam eden çalışmalar için 202 personel görevlendirildi.

Bölgeye ayrıca mobil koordinasyon merkezi, mobil ikram aracı, mobil mutfak tırı, mobil fırın aracı, 6 ambulans ve 8 araç sevk edildi. Güvenlik güçlerinin oluşturduğu kontrol noktasından giriş yapan ailelere Türk Kızılayı tarafından gıda yardımı yapılıyor, hasta ve yaralılar 112 Acil Servis ve UMKE ekipleri tarafından tedavi ediliyor.

 

BİYOMETRİK KAYIT İŞLEMLERİ  

Ailelerin biyometrik kayıt işlemleri ise Göç İdaresi Genel Müdürlüğü personeli tarafından, Yayladağı çadır kentinde bulunan AFAD Mobil Koordinasyon Merkezi'nde gerçekleştiriliyor.

 

500 MİLYON LİRALIK İNSANİ YARDIM  

Hatay'daki dört sınır noktasından, Bayırbucak Türkmen bölgesine bugüne kadar 500 milyon lira değerinde insani yardım ulaştırıldı. Yayladağı'ndan Türkiye'ye sığınan Türkmenlerin de her türlü ihtiyacının karşılanması için çalışmalar devam ediyor.

 

 

Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2020, 03:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner37

banner23