Paralel okullar yeni yıla hüsranla başladı

Son 2 yılda yaklaşık yüzde 50 öğrenci kaybı yaşayan Paralel Yapı'ya ait okullar yeni yıla hüsranla başladı.

Paralel okullar yeni yıla hüsranla başladı

Son 2 yılda yaklaşık yüzde 50 öğrenci kaybına uğrayan Paralel Yapı'ya ait okulların bir kısmı yeni yılda kapandı. Geçen yıl Türkiye genelinde 641 okula sahip olan Paralel Yapı öğrenci kaybı nedeniyle 21 okulun kapısına kilit vurdu. Milli Eğitim Bakanlığı'nın hazırladığı çalışmaya göre bugün itibariyle Paralel Yapı'ya ait ağırlıklı olarak Anadolu'da olan toplam 620 okul bulunuyor. Ancak hızla öğrenci kaybetmeye devam eden bu okulların en az yüzde 20'sinin de 2016 içinde kapanması bekleniyor.  

PAYI YÜZDE 40 AZALDI 2012-2013 eğitim öğretim yılında 200 binden fazla öğrencisi olan Paralel okulların mevcudu bugün itibariyle 113 bine geriledi. Paralel eğitim kurumlarında 17 ve 25 Aralık darbe girişimlerinden bu yana 92 binden fazla öğrenci kaybı yaşandı. Öğrenci kazanmak için yüzde 70'lere varan indirim yapan Paralel okullara buna rağmen talep olmayınca son 1 yılda 21 okul kapandı. Paralel Yapı'nın geçen yıl Türkiye genelinde özel okullaşmadaki oranı yüzde 11.56'ydı. Bu oran bu yıl yüzde 7.79'a düştü.  

HÜLLE FORMÜLÜ Paralel Yapı'nın hükümetin kararlı mücadelesi ve haklarında açılan onlarca davadan sonra haksız kazançlarla elde ettiği okul ve dershaneleri de hülle etmeye başladığı ortaya çıkmıştı. Adli makamlar tarafından yapılacak soruşturma ve operasyonların önüne geçmek, bu okullara yeniden öğrenci kazanabilmek için Paralel Yapı okulların bazılarını satışa çıkardı. Milyon dolarlık okulların 80 TL gibi komik rakamlarla bu okullarda görev yapan memurlara devredildiği belirlenmişti. Hülle formülüyle söz konusu okullara kayyum atanması halinde Paralel Yapı'nın "Bu şirket bize ait değil, satıldı" diyerek hem olası soruşturmalardan kurtulmayı hem de en önemli gelir kaynaklarını korumayı planladıkları öğrenilmişti.

Sabah

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2020, 21:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner37

banner23