banner46

KÜÇÜK ESNAF İDAM SEHPASINDA

Yaklaşık bir yılı aşkın süredir yaşanan Pandemi tüm dünya ekonomisini etkilediği gibi Türkiye’yi de en derinden etkilemiştir.

KÜÇÜK ESNAF İDAM SEHPASINDA
banner56

Peki Pandemi Ülkemizi etkiledi ama bundan en derin yaraları alan küçük işletmeler olmadı mı?

Tabiki oldu küçük yatırımlarla kendi işlerini yapmak isteyen esnaf arkadaşlar adeta büyük işletmelerle aynı kefeye konularak iş yerleri kapatıldı her gün ayrı bir kısıtlamalarla esnaflar mağdur edildi.

Esnaf arkadaşların dükkânları kapatılması ve büyük işletmelerin zincir marketlerin devam etmesi canlarını çok sıkmış olacak ki kime selam versek bittik tükendik diyorlar.

Geçtiğimiz gün hiç tanımadığım bir dükkâna girerek selam verdim isminin Vehbi olduğunu söyleyen bir beyefendi söze aleyküm selam güzel kardeşim diyerek başladı.

Önce hal hatır, sonra işlerin nasıl olduğunu sordum.

Ne dese beğenirsiniz önce gözleri doldu sonra dedi ki bizleri idam sehpasına çıkardılar ayaklarımızın bastığı sandalyelerin tek tek bacaklarını kırıyorlar son bir bacağı kaldı oda tam hasat döneminde kırdılar esnaf ipte sallanmaya başladı dedi.

Bende: “Neden böyle bir kanıya vardınız devletimiz esnafa vatandaşa sahip çıkıyor elinden geldiğince desteklemek için paketler açıklıyor siz bunlardan yararlanmadınız mı? Vehbi bey deyim yerindeyse açtı ağzını yumdu gözünü bizler esnaf olarak verilen bin Türk lirasını almak için uğraşamayız ona harcayacağım zamanı işimin başında durarak müşterime harcarım bir çok esnaf aldı ama benim dükkan kiram üç bin iki yüz Türk lirası alacağım bin Türk lirası benim neyime yetecek ben devletten işletmemizin kapatılmamasını ve ufak tefek gelen müşterilerimizde bizleri kapalı görerek büyük mağazalardan alışverişe gitmemelerini istiyorum bizler küçük esnafız gelirimiz belli giderimiz belli şimdi önümüz Bayram ve biz tekstil üzerine faaliyet gösteriyoruz tamda bizlerin hasat döneminde tam kapanma diye bir şey çıkardılar benim dükkanım kapanacak ama elinde izin kâğıdı olan herkes sokakta bulunacak sora yasak başlamadan insanlar otellerde rezervasyon yaptırıp tatile çıkacak bunun adına da tam kapanma denilecek bizlerde evde oturarak ödenecek çekleri senetleri düşüneceğiz” dedi.

O kadar güzel anlattı ki sözler boğazıma düğümlendi şöyle bir dükkânına baktım iki kişiye istihdam sağlamış mütevazı bir insan olan Vehbi beye dönerek haklısınız keşke bizlerinde imkânı olsa da siz değerli esnaf kardeşlerimize destek olabilsen bu Pandemi denen illet tüm İnsanlığı maddi manevi yıprattı ama bu günlerde geçecektir Allah’ın izniyle dedim güzel bir sohbet olmuştu ve esnaf diliyle hayırlı işler bereketli kazançlar diyerek oradan ayrıldım.

Bende buruk bir hava oluştu ben sadece bir esnafa uğradım demek ki her esnafa selam vererek devam etsem her kafadan birer sesle karşılaşacaktım.

Vehbi beyin o anki gözlerindeki kırgınlık hiç aklımdan çıkmayacak.

Vatan

YORUM EKLE
YORUMLAR
Salih usta
Salih usta - 2 ay Önce

Biz oto tamirciler çok maduruz stopaj ödemeleri artı kira stopajını neden iş yeri sahibinden almıyorlar lastikcilere izin var neden oto tamircilere neden izin yok oto sanayi siteleri neden kapalı dışarıda araçlar cirit atıyor sanayii kapalı bu nasıl bi zihniyet şaşırmış durumdayız sanayi çalışanları haftalık la çalışan kişiler ustalar hafta içi çalışacak ve çırak kalfaların haftaliklarini ödeyecek ama bu kadar fazla oldu biz ustalar bu kovit yüzünden maduruz bizlere bin lira vermeyle bide sorgulanacagiz acaba diye tamircilerin ödediği vergiler o kadar çok ki kuyumcu milyarlarla oynar ona vergi yok tamircilere gelince öde yazık ve bu vergiler ödeniyor ama herkes ödeme yaptıktan sonra haram zehir zıkkım olsun diyor bu vergilerle Türkiye dönmeye çalışıyor bu haramlara nereye kadar bizim stopajlarımızı kaldırın bu millete küfür edenler katrilyon borçları siliniyor bunu silenler kendileri bu milletten degilmi bu küfür onlarda gitmiyorum bu halkta küfüre mi başlasın ne olur tamircilere yardım edin

SIRADAKİ HABER

banner37

banner23