Konya Hadim Yarıcak Barajı Su Tutmaya Başladı

2 milyon 77 bin m3 su depolama kapasitesine sahip olan Yarıcak Barajı gövde dolgusu tamamlandı. 33 km’lik sulama hattında çalışmalar devam ediyor.

Konya Hadim Yarıcak Barajı Su Tutmaya Başladı
banner56

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ) inşa ettiği barajlar ve su yapılarıyla suyun her damlasına sahip çıkıyor. DSİ, barajlara entegre olarak inşa ettiği modern sulama sistemleri ile tarımın ve gıda arzının güvencesi olmaya devam ederken ülke ekonomisine de katkı sunuyor.

Konya ili Hadim ilçesinde bulunan Yarıcak Barajı’nda gövde dolgusu çalışmaları tamamlanarak su tutulmaya başlandı. Temelden 37 metre yüksekliğe sahip olan baraj, 2 milyon 77 bin m3 su depolama kapasitesine sahip. 6 bin 250 dekar tarım arazisini modern sulama şebekesi ile sulayacak olan Yarıcak Barajı’nın sulama hattında ise çalışmalar devam ediyor. 33 bin 170 metre uzunluğunda yüksek basınçlı HDPE boru döşenecek olan sulama hattında 367 adet sanat yapısı inşa edilecek.

Yarıcak Barajının sulama sahasında kiraz ve elma yetiştiriciliği yapılıyor. Modern sulama tekniklerinin uygulanmaya başlamasıyla, sağlanacak olan su tasarrufu ile birlikte çiftçilerin sulama maliyetlerinin düşmesi ve ürün kalitesinin yükselmesi bekleniyor.

Ülkenin en büyük yatırımcı kuruluşlarından biri olan DSİ’nin hız kesmeden çalışmalarına devam ettiğini söyleyen DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız “İnşa ettiğimiz baraj ve göletlerle su depolama kapasitemizi artırmayı, böylece iç bölgelerimizde daha fazla hissedilen kuraklık kaynaklı su baskısını en aza indirmeyi hedefliyoruz. Tamamlanan ve su tutmaya başlayan her baraj bizi mutlu ediyor. Su tutmaya başlayan Yarıcak Barajı yöre halkına hayırlı olsun” dedi.

2021 yılının Tarım ve Orman Bakanı Sayın Dr. Bekir Pakdemirli tarafından Sulamada Atılım Yılı olarak ilan edildiğini hatırlatan Genel Müdür Yıldız “Biz de çalışmalarımızı bu yönde kararlılıkla sürdürüyoruz. Gövde dolgusu tamamlanarak su tutmaya başlayan Yarıcak Barajı’nın sulama hattı inşaatı da bu kapsamda 2021 yılı içerisinde tamamlanacaktır.” diyerek sözlerini tamamladı.

Rahime

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner37

banner23