Bakanlık Açıkladı

Tarım Bakanlığı 57 firmayı kara listeye aldı

Bakanlık Açıkladı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca, taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen, aralarında et, süt ürünleri ile içeriğinde ilaç etken maddesi tespit edilen takviye edici gıda, bitkisel yağ, alkolsüz içecek, bitkisel çay, baharat, çikolata ve kahvenin yer aldığı 57 parti ürün kamuoyu ile paylaşıldı.  

SÜT ÜRÜNLERİNDE BİTKİSEL YAĞ, NİŞASTA VE JELATİN  

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının internet sitesinde yer alan duyuruya göre, kontroller sonucunda süt ve süt ürünlerinde taklit ve tağşiş yaptığı kesinleşen 10 gıda işletmesi ve bu işletmelerin ürettiği 7'si yoğurt, 4'ü tulum peyniri, 1'i tereyağı olmak üzere bu ürünlere ait bilgiler kamuoyu ile paylaşıldı. Süt ürünlerinde bitkisel yağ, nişasta ve jelatin tespit edildi.  

DANA SUCUKTA TÜKÜRÜK BEZİ  

Bunun yanı sıra et ve et ürünlerinde de laboratuvar tahlilleri sonucunda taklit ve tağşiş yaptığı kesinleşen 13 gıda işletmesi ve bu işletmelerin ürettiği aralarında lahmacun içi harcı, köfte, kıyma, dana sucuğun aralarında bulunduğu ürünlere ait bilgiler duyuruldu. Örnek olarak köftede kanatlı eti, sakatat ve soya, dana sucukta tükürük bezi tespit edildiği aktarıldı. Açıklamada, takviye edici gıdalar ve benzer ürünlerde de kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdaları üreten veya satan 5 gıda işletmesi ve bu işletmelerin ürettiği ürünlere ait bilgiler de yer aldı. Örnek olarak, bitkisel karışımlı macun ve ginsengli cinsel sağlık setinin içinde sıklıkla ilaç etkin maddesi "Sildenafil"e rastlandığı bildirildi.  

BİTKİSEL YAĞLARDA DA HİLE VAR  

Bitkisel yağlarda taklit ve tağşiş yaptığı kesinleşen 20 gıda işletmesi ve bu işletmelerin ürettiği içinde olmaması gereken yağ asitlerinin bulunduğu ürünlere ait bilgiler paylaşıldı. Taklit ve tağşiş yaptığı belirlenen işletmeler ve ürünlerinin parti numaraları, Bakanlığın internet sitesinde açıklandı. Buna göre, piyasa gözetimi ve denetimi kapsamında geçen yıl 724 bin 379 resmi kontrol gerçekleştirildi. Birinci grupta taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen ürünlerle ilgili firmalara 14 bin 649'ar lira idari para cezası uygulanmasına karar verildi. İkinci grupta ise laboratuvar analizleri sonucunda sağlığı tehlikeye düşürebilecek şekilde içeriğinde ilaç etken maddesi tespit edilen ürünler açıklandı. Bu ürünler, masrafları sorumlusuna ait olmak üzere piyasadan toplatılacak ve ürünlerin mülkiyeti kamuya geçirilecek. Ayrıca söz konusu ürünleri üreten veya piyasaya arz edenler hakkında cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunuldu. Gıdalarda taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi bulunduğu tespit edilen ürün, firma ve markaların bulunduğu listeye "www.tarim.gov.tr" adresinden ulaşılabiliyor.  

ET VE ET ÜRÜNLERİ  

Firma Adı Ürün Adı Marka Konak İskender Kebapçısı - Lahmacun İçi Harcı (Dana-Kuzu Eti) (Kanatlı Eti Tespiti) Elsel Gıda San Şti. Mirzaoğlu Köfte - Köfte (Kanatlı Eti Tespiti) Huzur Et ve Tavuk-Nurgıil - Kıyma (Kırmızı Et) (Kanatlı Eti Tespiti) Diltat Gıda İnş. San. Şti. - Kasap Köfte (Dana-Kuzu Eti) (Kanatlı Eti ve Sakadat Tespiti) Diltat Gıda İnş. San. Şti. - Köftelik Kıyma (Dana Eti) (Kanatlı Eti ve Sakadat Tespiti) Kösedağ Yemek Hizm. - Köfte Harcı (Kanatlı Eti) (Sakadat Tespiti) Etaş Et Ürn. Gıda İth. A.Ş. - Izgara Köfte (Soya Tespiti) Efe Et - Kıyma (Dana Eti) (Kanatlı Eti ve Sakadat Tespiti) Azimli Restorant Hazır Gıda Şti. - Tire Şiş Köfte (Dana Eti) (Soya Tespiti) Kuzey Et Lokantası Adapazarı/SAKARYA - Fırın Köfte (Dana Eti) (Tükrük Bezi (Baş Eti Tespiti) Dağlı Lokantası-Adapazarı/SAKARYA - Köfte (Sığır Eti) (Sakadat Tespiti) A-Ataç Gıda San. Şti. - Isıl İşlem Görmüş Dana Sucuk (Tükrük Bezi (Baş Eti Tespiti) Gülistan Hayvancılık Ltd. Şti. - Köfte (Pişmiş)(Sakadat Tespiti) Ekrem Danacı Et ve Et Ürünleri Ltd. Şti. - Isıl İşlem Görmüş Kangal Sucuk (Kanatlı Eti Tespiti)  

SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ  

Firma Adı Ürün Adı Marka Aydoğan Süt Mamülleri Ltd. - Kaymaksız Yoğurt - Yopey (Jelatin ve Bitkisel Yağ) Homojenize Yoğurt Yopey (Jelatin ve Bitkisel Yağ) Sütten Gıda Ltd. Şti. - Yoğurt Sütseli (Bitkisel Yağ) Canpak Süt Endüstirisi A.Ş. Homojenize Yarım Yağlı Yoğurt Adıdoğa (Bitkisel Yağ) Sütsa Süt Mamülleri Süzme Yoğurt Sütsa (Nişasta) Ak Gökseller Gıda Ür. Tulum Peyniri Bahar (Bitkisel Yağ) Tam Yağlı Tulum Peyniri Pınarbaşı (Bitkisel Yağ) Kaydaş Gıda Tar. Ltd. Yağlı Tulum Peyniri Cemalzade (Bitkisel Yağ ve Nişasta) Er-Ka Gıda San ve Tic. Şti. Tuzlu Tereyağı Ak-Pa Şavak (Bitkisel Yağ) Çavdaroğlu Gıda Ltd. Şti.% 3 Yağlı Yoğurt Çavdaroğlu (Bitkisel Yağ) Sütçüzade Süt. Ve Süt Ür. Ltd. Şti Tam Yağlı Yoğurt Ay-Pa Mencoğlu (Bitkisel Yağ) Halil İbrahim Erdal -Adakale Süt Tam Yağlı Tulum Peyniri Başkale (Bitkisel Yağ Nişasta)  

TAKVİYE EDİCİ GIDALAR VE BENZERİ ÜRÜNLER  

Firma Adı Ürün Adı Marka Uğurlu Doğa Deposu .Ltd.Şti. Tribuluslu Bitkisel Karışımlı Macun Lokman Ada Sultan (İlaç Etkin Maddesi/Sildenafil) Ağaç Doğal Sağlık Ürünleri A.Ş. Kiraz Saplı Bitkisel Karışım Kapsül Cherry Handle (İlaç EtkinMaddesi/Sibutramin) Pelit Bal Ürünleri Epimedyumlu Bitkisel Karışımlı Macun Seltat (İlaç Etkin Maddesi/Sildenafil) Kırıntı Baharat Ltd. Şti Polenli Bitkisel Macun Viterji (İlaç Etkin Maddesi/ Sildenafil) Adem KOÇAK-Avcılar/İSTANBUL Ginsengli Cinsel Sağlık Seti B.B. Gergedan (İlaç Etkin Maddesi/ Sildenafil)  

ALKOLSÜZ İÇECEK  

Firma Adı Ürün Adı Marka İstandol İçecek ve Gıda Üretim Ticaret Kahve Aromalı Bitkisel Karışımlı İçecek (İlaç Etken Maddesi/Sildenefail) Medicine ve Medicine Health Group Ginsengli Karışık Vitaminli Meyveli Aromalı Gazlı İçecek Dinamit (İlaç Etken Maddesi/Sildenafıl) İntima Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti. Enerjisi Azaltılmış Karadut Aromalı Gazlı İçecek Sesso (İlaç Etken Maddesi/Sildenafıl) İstandol İçecek ve Gıda Üretim Ticaret Epimedium Karışık Meyve Aromalı Gazlı İçecek Vamax (İlaç Etken Maddesi/Sildcnafıl) Karakaş Boya Baharat Ltd. Şti. Sahlep KRK Gıda Sahlep (Pirinç Nişastası)  

KAHVE  

Firma Adı Ürün Adı Marka Marina Grup San. ve Tic. Ltd. Şti. Kahve 48 Hours Herbal Caffe (İlaç EtkinMaddesi/Sildenafıl)  

BİTKİSEL ÇAY  

Firma Adı Ürün Adı Marka Uğurlu Doğa Deposu Ltd.Şti. Karışık Bitki Çayı Slimline Tea (İlaç Etkin Maddesi/ Sibutramin)  

BAHARAT  

Firma Adı Ürün Adı Marka Ruha İsot Gıda ürünleri Ltd. Şti. Pul Biber Urfa Ruha İsot (Boya )

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2020, 08:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner37

banner23