Bakan AKAR’dan TBMM’de S-400 ve F-35 açıklaması

Milli Savunma Bakanı Hulusi AKAR, Milli Savunma Bakanlığı’nın 2021 yılı bütçesinin görüşüldüğü TBMM Genel Kurulu’nda, S-400 ve F-35 hakkında açıklamalarda bulundu.

Bakan AKAR’dan TBMM’de S-400 ve F-35 açıklaması
banner56

Bakan AKAR tarafından yapılan açıklamada, “S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi bizim için bir tercih değil zorunluluktur. Sistemin yani S-400’ün tedariki, deneme ve sistem kontrolleri Türkiye için NATO’dan uzaklaşmak anlamına gelmemektedir.

Her savunma tedarik programında deneme ve sistem kontrolleri yer almaktadır. Bu usuller tedarik programının bir parçasıdır ve tamamıyla teknik bir faaliyettir. S-400 tedarik süreci; siyasi, askeri, ekonomik ve teknolojik boyutlar dikkate alınarak takip edilmekte, sistemin kontrol ve hazırlıklarına planlandığı şekilde devam edilmektedir.

Ortağı olduğumuz F-35 Projesi ile ilgili olarak, ABD’nin teknik anlamda S-400 ve F-35’lerin uyumluluğu konusundaki herhangi bir kaygısını ele almaya hazırız. Bu kapsamda NATO dâhil ortak çalışma grubu teklifimiz halen masadadır.” ifadelerine yer verildi.

S-400 Atışlı Testleri
Hatırlanacağı üzere; 2017 yılında Rusya Federasyonu ile yapılan anlaşmaya binaen Türkiye, Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı için 1 filo S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava Savunma Füze Sistemi (HSFS) tedarikinde bulunmuştu. Türk Hava Kuvvetleri’ne ait S-400 bileşenleri, 5-16 Ekim 2020 tarihleri arasında Sinop’ta bir dizi atışlı test faaliyeti icra etti. Atışlı testler esnasında S-400’ün radar işlevselliği, hedef tespit ve takip yetenekleri, iletişim sisteminin kabiliyetleri ve komuta kontrol sisteminin performansı gözlendi.
 

Rahime

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner37

banner23