Azerbaycan'daki "20 Ocak Katliamı"nın 26. yılı

Azerbaycan'da, 1990 yılında yaşanan ve tarihe 'Kanlı Ocak' olarak geçen Katliamın 26. yıldönümünde kurbanlar anıldı.

Azerbaycan'daki

19 Ocak'ı 20 Ocak'a bağlayan gece Ermeniler'den oluşan Rus Ordusu aralarında çocuk ve kadınların da bulunduğu 132 kişiyi hunharca katletmiş, yüzlerce insanı da yaralamıştı.

Kanlı Yanvar.. Tarihler 20 Ocak 1990 sabahını gösterirken dünyanın gözü önünde Ermenilerden oluşan Rus askerleri katletti yüzlerce masum sivili. Karanfiller ağladı. Masumların çığlıkları arşa yükseldi, görmeyen gözler duymayan kulaklar yine sağırdı kördü.

O sabaha karşı çoğunluğu Ermeniler'den oluşan Rus askerleri Bakü’ye girdi. Onlar ise kendilerini o tanklara siper etti. O gece.. 19 Ocak’ı 20’sine bağlayan gece katlettiler 132 çocuk çocuk kadın erkek demeden masumları. Yüzlercesi yaralandı, bir o kadarı da zindanlara atıldı. Karanfilin gözyaşlarına kapattılar gözlerini kulaklarını.. Onlara ise karanfillerin her bir gözyaşı helal.. Şimdi onlar azadlık kahramanları..

Azad Azerbaycan için can veren şehitler.. Azerbaycan Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu da Kanlı Yanvar'ı anlattı dünyaya bir kez daha. “Azerbaycan halkının haklı taleplerine karşı faaliyete geçen Ermeniler'in ve Azerbaycan karşıtı güçlerin provokasyonlarına uyan Sovyet Yönetimi Azerbaycana karşı kanlı ve şiddetli olaylarla tarihe geçecek kanlı ocak olaylarını görçekleştirmiştir.”

Türkiye Azerbaycan kardeşliğinin vurgulandığı açıklamada, şu ifadeler kullanıldı: “1990 yılında Azerbaycan'da baş vermiş Kanlı Ocak Olayları Türkiye'de de yankı buldu. Türk halkı Azerbaycanlılarla dertlerini paylaştı. Bu gün Azerbaycanla Türkiye'nin arasına kimse giremez, çünkü milli bağlara dayanan Azerbaycan Türkiye ilişkileri gibi dünyada başka böyle ilişkisi olan iki devlet yok”  

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2020, 02:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner37

banner23