Şırnak Silopi'ye asker girdi!..

ŞIRNAK'ın Silopi İlçesi'ndeki Zap mahallesine akşam saatlerinde operasyon düzenlendi. Türkiye'de 'Küçük Kandil' olarak nitelendirilen yere yapılan operasyonda 12 örgüt yöneticisi kaçtı.

Şırnak Silopi'ye asker girdi!..

Doğrudan Kandil'den destek ulaştığı belirtilen ve YDG-H'nın yerleşim birimlerindeki yapılanması çerçevesinde "Türkiye'de yerleşim birimleri içindeki küçük Kandil"olarak nitelendirilen Silopi'nin Zap mahallesine akşam saatlerinde güvenlik güçleri girdi.

 

Terör örgütü PKK'nın "hendek siyaseti" olarak da adlandırılan Cizre, Silopi, Silvan, Dargeçit ve Sur'da yerleşim alanları içinde başlattığı terörist başkaldırıya karşı devlet, 14 Aralık tarihinden itibaren daha etkin önlem almaya yöneldi. Meskun mahallerdeki operasyonlar, daha önce ağırlıklı olarak polis özel harekat timleri tarafından yapılıyordu.

Yeni konsept çerçevesinde polisin yanı sıra jandarma özel harekat timleri ve kara – deniz komandoları da operasyonlarda yer almaya başladı.

KÜÇÜK KANDİL DENİLİYOR

TSK daha önce, kırsal kesimde Hakkari'nin Oramar dağları bölgesinde PKK'nın küçük Kandil'i olarak adlandırılan bölgede operasyonlar yapmış ve bu bölgeyi terörist unsurlardan temizlemişti.

Silopi'deki Zap mahallesi ise örgütün gençlik yapılanması YDG-H'nin yerleşim birimlerindeki Küçük Kandil'i olarak nitelendiriliyordu.

Eylemleri koordine eden 12 PKK üst düzey yöneticisinin operasyonun başlaması ile birlikte Zap mahallesini terk ettikleri ileri sürülüyor. Örgütün gençlik yapılanması unsurlarının da telaş içinde mahalleden kaçtıkları belirtiliyor.

Kaynaklar, "Silopi'de en fazla YDG-H militanın içinde yer aldığı mahalle alınması ile birlikte örgütün sınır hattında örgütün dağ kadrosu ile doğrudan irtibat kurdukları 3 kritik merkezden biri örgütün elinden çıkmış oldu" değerlendirmesinde bulundu.

 

 

Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2020, 16:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner37

banner23