Rusya Türk hava sahasını ihlal etti

Rus savaş uçağı yeniden Türk hava sahasını ihlal etti

Rusya Türk hava sahasını ihlal etti

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre; SU-34 Rus savaş uçağı, Türk hava sahasını yine ihlal etti.  

UÇAK DEFALARCA UYARILDI  

Rus elçisi Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. Türk hava savunma radarlarına yakalanan uçağın defalarca uyarıldığı belirtildi.  

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN YAPILAN AÇIKLAMA  

"Dün (29 Ocak 2016) TSİ 11:46'da RF Hava Kuvvetlerine ait bir adet SU-34 uçağı Türk hava sahasını ihlal etmiştir. İhlal öncesinde, RF uçağı, Türk hava radar unsurlarınca defalarca Rusça ve İngilizce ikaz edilmiştir. Ülkemizce ve NATO tarafından yapılan açık uyarılara rağmen, bu ihlal de RF'nin sorunların tırmanmasına yönelik eylemlerinin yeni ve somut bir göstergesidir. RF'ye, Türk hava sahasının, dolayısıyla NATO hava sahasının ihlal edilmemesi konusunda sorumlu davranmak için açık ve net çağrıda bulunuyoruz. Bu tür sorumsuzca davranışlar sonucunda ortaya çıkabilecek arzu edilmeyen vahim gelişmelerin sorumluluğunun bütünüyle RF'ye ait olacağını bir kez daha vurguluyoruz. Bu hususlar dün akşam Bakanlığımıza davet edilen RF Büyükelçisine tekraren ifade edilmiş, bahsekonu ihlal kuvvetle protesto edilmiş ve kınanmıştır."  

NATO'DAN AÇIKLAMA  

Rus uçağının sınır ihlali hakkında NATO'dan da açıklama geldi: "Türk yetkililerinin sürekli uyarılarına rağmen bir Rus savaş uçağı dün Türk hava sahasını ihlal etti"

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2020, 22:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner37

banner23