İhracatta düşüş devam edecek

KTO Başkanı Selçuk Öztürk, ihracattaki düşüşün 2016’da da devam edeceğini ifade etti.

İhracatta düşüş devam edecek

KTO Başkanı Selçuk Öztürk, ihracattaki düşüşün 2016’da da devam edeceğini ifade ederek iş adamlarını “Satış yaptığınız para birimi ile borçlanmalısınız” şeklinde uyardı.

Konya Ticaret Odası (KTO) tarafından düzenlenen meslek komiteleri istişare toplantısında ağaç ürünleri imalatı ve ticareti sektöründen üyeler bir araya geldi. KTO Başkanı TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Selçuk Öztürk, KTO Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen 48. Meslek Komitesi’nin istişare toplantısında gündemdeki ekonomik ve sosyal konuları değerlendirdi.

 

Başkan Öztürk, “Güney Doğu Anadolu Bölgemizde terörle mücadelenin sürdüğü bir dönemi yaşamaktayız. Terörle mücadeleyi kronolojik olarak incelediğimizde, mücadelenin en önemli boyutunu çözüm süreci oluşturmuştur. Gelinen noktada Hükümetimizin kararlılığının devam ettiğini görmekteyiz. Tüm bu süreçlerde adına ister akademisyen densin ister sanatçı densin bazı kişilerin devletine karşı düşmanca bir tavır takındığını da üzüntüyle gördük. Görülüyor ki her dönemde vatanına bağlı olmayan insanlar çıkabiliyor. Son olarak da sanatçı adı altında bir kişi sosyal medyada Başbakanımıza zalim dediği bir paylaşımla gündeme geldi. Bu süreçte kimin zalim olduğunu halkımız da biliyor tüm dünya da biliyor. Hemşerimiz, Başbakanımız Ahmet Davutoğlu’nun sadece ülkemizdeki değil dünyanın dört bir köşesindeki mazlumların yanında olduğunu tüm vicdanlar biliyor. Adı sanatçı olan bu kişiye kullandığı sözü fazlasıyla iade ediyoruz. Bu ülkenin sunduğu tüm imkanlardan faydalanıp, lüks içinde yaşayıp o bölgelerde yaşanılanlara ağıt yakanları da gariplikle karşılıyoruz” dedi.

ALTERNATİF PAZAR ARAYIŞLARIMIZ YOĞUNLAŞTI

Terör sebebiyle bölge ekonomisinin durduğunu, Suriye ve Irak’ta yaşanılanların ekonomiye olumsuz etkilerinin olduğunu ifade eden KTO Başkanı Öztürk, “Ekonomik olarak sıkıntılı geçirdiğimiz 2015 yılını tüm olumsuzluklara rağmen çok kötü bir yıl olarak değerlendirmiyoruz. 2016’da da komşu ülkelerden kaynaklı, küresel ekonomiden kaynaklı bazı sıkıntılar devam edecektir. Kurlarda dalgalanma 2016’da da görülecektir. Bu süreçte reel kesimin kurdan olumlu veya olumsuz bir beklenti içine girmemesini tavsiye ediyoruz. Satış yaptığınız para birimi ile borçlanmalısınız. 2015’te ihracatımızdaki düşüş 2016’da da devam ediyor. Yılın ilk yarısında düşüşün devam edeceğini öngörmekteyiz. Şuanda alternatif pazar arayışlarımız yoğunlaşmış durumdadır. Cumhurbaşkanımızın Güney Amerika’ya bir ziyareti oldu. Bu pazarı değerlendirebileceğimizi düşünüyoruz. Bu girişimlerin etkisiyle, terörün bitecek olmasının etkisiyle, yılın ikinci yarısından itibaren ihracatımızın yükselişe geçeceğini düşünüyoruz” şeklinde konuştu. Meclis Üyesi Mehmet Polat da “Meslek komiteleri istişare toplantıları ile hem ekonomi gündemindeki gelişmeleri değerlendiriyoruz hem de sektörlerimizdeki sorunlara ortak çözümler üretmeye çalışıyoruz. Reel sektörlerimiz açısından son derece verimli olduğuna inandığımız istişare toplantılarını düzenlemelerinden dolayı Oda yönetimimize 48. Meslek Komitesi adına teşekkür ediyorum” dedi. Konuşmaların ardından söz alan katılımcılar sektörleri ile ilgili taleplerini dile getirdiler. (Haber Merkezi)

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2020, 20:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner37

banner23