Gayrimenkul alışverişinde dikkat etmeniz gerekenler

Gayrimenkul yatırımı, kazançlı olduğu kadar hırsızlık ve dolandırıcılık gibi birtakım olumsuzluklar nedeniyle bir anda ciddi maddi kayıplara dönüşmeye açık bir yatırım alanı. Bu nedenle tapu devri sürecine geçerken tarafların birbirini tanımamasından dolayı hem alıcı hem de satıcı için güven problemi yaşamak oldukça normal bir durum. Tabii bir de paranın çalınması gibi dış etkenleri de düşünmek gerekiyor.

Gayrimenkul alışverişinde dikkat etmeniz gerekenler

Neyse ki artık Tapu Güvenilir Hesap var! Peki, Tapu Güvenilir Hesap nedir ve ne gibi kolaylıklar sağlar? Sizin için araştırdık.

Tapu Güvenilir Hesap nedir?
Tapu Güvenilir Hesap, gayrimenkul alışverişi konusunda anlaşan alıcı ve satıcının, tapu ile satış bedelini aynı anda güvenli bir şekilde el değiştirebilmeleri için geliştirilmiş bir hesaptır. Bu hesap sayesinde alıcı tapuyu üzerine aldığı an, satıcının hesabına satış bedeli aktarılır.

Tüm riskleri ortadan kaldırıyor
Gayrimenkul alım-satım sürecine gelindiğinde; satıcı, “ya paramı alamazsam” veya “ya paralar sahte çıkarsa” stresi yaşayabiliyor. Bunun yanı sıra alıcı ise “ya paramı alıp tapuyu vermezlerse” veya “ya şubeden çıkışta paramı çaldırırsam” kaygısı taşıyabiliyor. Tüm bu stres ve kaygılar üzerine geliştirilen Tapu Güvenilir Hesap, gayrimenkul ile satış bedeli olan nakdin eş zamanlı olarak el değiştirilmesini sağlayarak taraflar arasında güven ortamı oluşturuyor.
Son derece hızlı ve pratik
Şubeye gidip satış bedelinin çekilmesi, tapu harçlarının yatırılması ve tapudan sıra almak gibi süreçlerin hepsi hem alıcı hem de satıcı açısından belli bir süre alıyor. Tapu Güvenilir Hesap sayesinde tüm bu süreçler eş zamanlı ilerlediği için alım-satım işlemleri oldukça hızlı ve pratik bir şekilde sonuçlanabiliyor.
Emlak Katılım’dan bir ilk olan Tapu Güvenilir Hesap nasıl çalışır?
Tapu Güvenilir Hesap, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ve Türkiye Emlak Katılım Bankası arasında yapılan protokol sayesinde tüm tapu dairelerine entegre bir sistemle çalışıyor. Ortak sistem üzerinden alınan veri akışı doğrultusunda taraflar; tapu harcı ve diğer ödemelerini sistem üzerinden kolayca gerçekleştirebiliyor, tapu devri ve taşınmaz bedeli transferini eş zamanlı olarak yapabiliyorlar. Emlak Katılım, bir ilke imza atarak hizmete sunduğu Tapu Güvenilir Hesap uygulaması ile gayrimenkul alım satım işlemlerini güvence altına alıyor.

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2021, 11:58

Rahime

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner37

banner23