Antalya Devlet hastanesinde yaşanan olay tüm sağlık çalışanlarını üzdü

Antalya Kumluca Devlet hastanesinde görev yapan saglık çalışanı görev yerinden uzaklaştıgı için baş hekim tarafından cezalandırılması kamoyunda tepkilere yol açtı.

Antalya Devlet hastanesinde yaşanan olay tüm sağlık çalışanlarını üzdü


THD Konya Şube Yön. Kur. Bşk. Canan GÜNGÖR tarafından yapılan yazılı açıklamayla bu olayın çalışanların morallerini bozmak ve Pandemi döneminde yoğun çalışan saglık görevlilerine saygısızlık şeklinde degerlendi.

İşte THD Konya Şube Yön. Kur. Bşk. Canan GÜNGÖR yaptıgı yazılı açıklama 


Antalya Kumluca Devlet Hastanesinde görev yapan bir meslektaşımıza görev yerini terk ettiği gerekçesiyle Başhekim Ayşegül Alkan tarafından bir  A4 kağıdına 500 kere “ ben salağım görev yerimi terk ettim” şeklinde yazma cezası verilmiştir. Hiçbir şekilde meslek etiğine uymayan ve onur kırıcı bu yaptırım kabul edilemez. Yöneticilik yetkisi ile kimseye, hele sağlık çalışanlarının zorlu koşullarda canla başla çalıştığı böylesi dönemlerde, motivasyonlarını kıran, onları baskı altına almaya çalışan kendi özsaygılarına yönelik bu tür uygulamalar reva görülemez, şiddetle kınıyoruz.


Sağlık çalışanlarının görevlerini yerine getirirken uyması gereken sorumlulukları yönetmelik ve yasalarla belirlenmiş ve aksi hallerde uygulanacak yöntemler belliyken insan onurunu ve etik anlayışı zorlayan anlayışlar akıl tutulmasıdır ve kabul edilemez.

Pandemi koşullarında yüksek risklerle ve yoğun çalışma koşullarında hizmet veren hemşire ve sağlık çalışanları uğradıkları sözel ve fiziksel şiddet yanısıra bir de yöneticilerin mobbing, soruşturma, geçici görevlendirme,yer değiştirme gibi yönetememekten kaynaklı haksız uygulamaları ile karşılaşmaktadırlar.
Kumluca Devlet Hastanesinde yaşanan bu olay sağlık hizmeti sırasındaki ekip anlayışımızı ve dayanışmamızı, iş barışımızı bozacak niteliktedir. Sağlık yöneticilerini bu tür olaylar karşısında görmezden gelen ya da destekleyen tutumlarda olmamaları konusunda uyarıyoruz.

Sağlık çalışanlarının emeğini ve onurunu hiçe sayan uygulamaların, baskıların ve mobbinglerin karşında durmaya devam edeceğiz. Ve her türlü hukuki süreci izlemeye devam edeceğiz.

Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2020, 12:47

Vatan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner37

banner23