Vergi ve borç yapılandırması Resmi Gazete'de yayınlandı

Kamu alacakları için daha öncekilerden daha kapsamlı ve daha avantajlı şartlar sunan yapılandırma kararları Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Vergi ve borç yapılandırması Resmi Gazete'de yayınlandı


Vergi ve borç yapılandırmasına ilişkin yasa kapsamında sigorta primleri, vergi cezaları, çek, protestolu senet, kredi kartı ve KYK borçlarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin yasa Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yasaya göre, vergi cezaları, SGK prim borçları, gümrük cezaları belediyelerin su alacakları, emlak ve çevre vergisi, motorlu taşıt vergileri, otoyol ve köprü cezaları yeniden yapılandırılabilecek.

VERGİLER ÇEŞİTLİ ORANLARDA YAPILANDIRILILACAK

Kesinleşmemiş ya da yargı aşamasında olan resen veya idarece yapılmış vergi tarhiyatları ile gümrük vergileri, çeşitli oranlarda yapılandırılması da yasa kapsamında yer alıyor.

2021 YILINA DEVREDEN ZARARLARININ YÜZDE 50'Sİ SİLİNECEK

Düzenlemeyle, 2016-2020 yılları arası için matrah artırımı imkanı getirildi. Matrah artırımında bulunan mükelleflerin 2021 yılına devreden zararlarının yüzde 50'si silinecek. Dava safhasındaki kesinleşmemiş amme alacakları da yapılandırılacak.

YENİ BİR DÖNEM BAŞLAYACAK

Karşılıksız çek, protesto edilmiş senet, kredi kartı ve diğer kredi borcu sahiplerinin Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi nezdinde tutulan kayıtları, söz konusu borçların ödenmesi geciken kısmının 31 Aralık'a kadar tamamının ödenmesi veya yeniden yapılandırılması halinde, bu kişilerle yapılan finansal işlemlerde bu durum kredi kuruluşları ve finansal kuruluşlar tarafından dikkate alınmayacak.

BAŞVURULAR 31 AĞUSTOS'A KADAR

Yapılandırma için 31 Ağustos'a kadar başvuru yapılması gerekiyor.

İLK TAKSİT ÖDEMESİ EYLÜL 2021'DE

İlk taksit ödemeleri Eylül ayı sonuna kadar yapılabilecek

30 NİSAN TARİHİNDEN ÖNCEKİ KESİNLEŞMİŞ BORÇLAR YARARLANACAK

Yapılandırmadan 30 Nisan tarihinden önceki kesinleşmiş borçlar yararlanabilecek.

Rahime

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner37

banner23