Türkiye-Kazakistan arasındaki ticaret hacmi daha çok artırılmalı

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği Konya Şubesi tarafından düzenlenen Türkiye-Kazakistan B2B Programı kapsamında kente gelen 40 Kazakistanlı iş adamı heyeti, gala programında bir araya geldi.

Türkiye-Kazakistan arasındaki ticaret hacmi daha çok artırılmalı

4-6 Ekim tarihleri arasında gerçekleşen Türkiye-Kazakistan B2B Programı kapsamında Konya'ya gelen 40 iş adamı heyeti, programın birinci ve ikinci gününde ikili iş görüşmesi gerçekleştirdi.

Programın üçüncü gününde fabrika ve iş yerlerini ziyaret ederek saha araştırması yapan heyet, MÜSİAD Konya Şubesinde gerçekleşen gala programında buluştu.

Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü'nün de katıldığı programda, iki ülke arasındaki ticaret hacminin artırılmasına dikkat çekildi.

Programın açış konuşmasını gerçekleştiren MÜSİAD Konya Şube Başkanı Mehmet Hilmi Kağnıcı, “Şehrimiz, ihracatta yeni bir rekor kırarak, bu yılın ilk 9 ayında yüzde 43,8'lik artışla 2 milyar 189 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi.

Konya, yine ülke ekonomisine katkı sağlayan şehirlerin başında geldi. Ülkemizin ve şehrimizin 2021 yılı için önüne koyduğu hedeflere ulaşabilmesi için MÜSİAD Konya olarak bizlerde çalışmalarımıza hız verdik.

İhracatımızı artırmaya ve ekonomimizi daha çok canlandırmak için birçok iş görüşmeleri düzenleyeceğiz. Türkiye ile Kazakistan'ın ekonomik anlamda ilişkileri güçlü temellere sahiptir.

Kazakistan, Orta Asya'da ekonomik kültürel işbirliğimiz bakımından özel önem verdiğimiz ülkelerin başında gelmektedir. Orta Asya Türk Cumhuriyetleri içinde en çok yatırımımızın bulunduğu ülkelerden biri olan Kazakistan'la geçtiğimiz yıl küresel salgına rağmen, ticaret hacminde bir düşüş olmamıştır.

Öyle ki, şehrimiz 2021 yılının ilk sekiz ayında Kazakistan'a ihracatımız 11 Milyon 570 bin 400 dolar, ithalatımız 2 milyon 536 bin dolar olarak gerçekleşmiştir.

Kazakistan ile Türkiye arasındaki ticaret hacminde iki ülke Cumhurbaşkanlarının belirlediği hedef, orta vadede 5 milyar dolar, uzun vadede 10 milyar dolardır.

Biz de bu hedefe ulaşmak için çalışmalarımızı artırmalıyız. Kazakistan ile var olan ticaretimizi ikili ilişkilerimizi üst seviyelere taşımak ve aynı zamanda kardeşlik bağlarımızı daha çok güçlendirmek istiyoruz.”

Konya sanayisi hakkında bilgi vererek konuşmasına başlayan Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü ise, “Konya, Türkiye'nin dış ticaret fazlası veren şehirlerin başında yer almaktadır.

Konya'nın ihracatı ithalatının çok üzerindedir. Kazakistan ile Konya ticaretini değerlendirecek olursak dış ticaret hacmi 14 milyon dolar seviyesindedir. İki kardeş ülkenin dış ticaret hacmini hep birlikte artırmalıyız.”

3 gün boyunca çeşitli temaslarda bulunan ve B2B programında 500'e yakın ikili iş görüşmesi gerçekleştiren Kazakistanlı heyet, Konya'da bulunmaktan memnun olduklarını ve çok verimli iş bağlantıları kurduklarını söyledi.

İHA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner37

banner23