Tarım ve Orman Bakanlığı dökme avcılığı yasakladı

Tarım ve Orman Bakanlığı; hamsi, istavrit, ve sardalye gibi küçük balıkların toplu olarak yakalanarak sanayide kullanılmasına imkan veren dökme avcılığını yasakladı.

Tarım ve Orman Bakanlığı dökme avcılığı yasakladı

Tarım ve Orman Bakanlığı, yaptığı açıklamada geleneksel kıyı balıkçılığına yönelik 2021 ve 2022 yıllarında yapılacak desteklemeye ilişkin esasları duyurdu.

BAKANLIK AÇIKLADI

Bakanlıktan yapılan açıklamada, ticari amaçlı su ürünleri avcılığına yönelik düzenlemeleri içeren tebliğin Resmi Gazete'de yayımlandığı belirtilerek, "Marmara Denizi Eylem Planı kapsamında, yapılan balıkçılığın daha iyi kontrolünün sağlanması, küçük balıkların avcılığının engellenmesi ve yakalanan balığın sanayide hammadde olarak değil de insan gıdasına uygun şekilde ambalaj ve diğer hijyen kuralları çerçevesinde avlanması maksadıyla hamsiistavrit ve sardalye gibi küçük pelajik balıkların Marmara Denizi'nde çok fazla ve toplu olarak yakalanarak sanayide kullanılmasına imkân veren dökme avcılığı yasaklandı" ifadelerine yer verildi. Açıklamada ayrıca; Çanakkale Boğazı Dardanos bölgesinde yer alan ve nesli tehlike altında bulunan 'Cladocora caespitosa' türü sert mercan resifinin bulunduğu alanın koruma altına alındığı belirtildi.

Rahime

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner37

banner23