Alimler: Konya’nın Sinesinde Açan Çiçekler

NEÜ Tarihi Bilinçlenme Öğrenci Topluluğundan Anlamlı Etkinlik: Alimler: Konya’nın Sinesinde Açan Çiçekler Necmettin Erbakan Üniversitesi Tarihi Bilinçlenme Topluluğu, Karatay Belediyesi Gençlik Meclisi ile birlikte Konya’da yaşamış olan yakın dönem âlimleri ile ilgili bir program düzenledi.

Alimler: Konya’nın Sinesinde Açan Çiçekler

“Alimler: Konya’nın Sinesinde Açan Çiçekler” teması ile hayata geçirilen programda, âlimlerin gençlere bir rehber niteliğindeki öğrencilik yılları ve yaşam tecrübeleri önemli isimlerle birlikte ele alındı.

Video konferans üzerinden dört oturum şeklinde gerçekleştirilen ve her oturumda farklı bir konukla farklı bir âlimin hayatının işlendiği etkinlikte gençler, güzel ahlakla yoğrulmuş hikayelere tanıklık etti.

Hepsi farklı günlerde gerçekleştirilen oturumların ilkinde Hacıveyiszade Mustafa Kurucu’nun torunlarından, Topkapı Sarayı Müzesi Başkanı, Marmara Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Sabri Küçükaşçı ile Konya’nın manevi iklimini şekillendiren alimlerden Hacı Veyis Efendi konuşuldu. Hacı Veyis Efendi’nin anlatıldığı programda Prof. Dr. Mustafa Sabri Küçükaşçı Kur’an-ı Kerim’in bir iman kitabı olduğunun altını çizerek şunları aktardı: “Bizler, Kur’an’ı dinlerken Kur’an-ı Kerim’in sesinden bile istifade etmeyi bilen bir milletiz. Hacı Veyis Efendi’nin kendisi, Kur’an-ı Kerim ile hemhal olmuş, onunla bütünleşmiş Kur’an-ı Kerim’in yol göstermesi için Peygamberimiz Hz. Muhammed’i hayatımızın merkezine oturtmamız gerektiğini öğrenmiş, bunu da hayatının tamamına tatbik etmiştir. Bu hayat tarzını uygulamaya da tüm çevresinden özellikle de ailesinden başlamıştır. Dolayısıyla Konya’nın manevi dünyasının canlı kalması ve onun beslenmesi konusuna kendisini vakfetmiştir. Bu kadar iyilik ve hizmet yapmış birinin duası kabul olmaz mı, kalbinden bir şey söylediği zaman bunun mutlaka bir karşılığı olmaz mı? Hacı Veyis Efendi ve ailesi hem iyi bir âlimdir, hem iyi bir abiddir hem de manevi derinliği olan yani kısacası ilim, irfan ve kültürle ilgili olan her şeyi karşılayan biridir.”

Konya’nın dini hayatını etkileyen âlim şahsiyetlerden Hacıveyiszade Mustafa Kurucu’nun konu edildiği ikinci oturum ise torunu, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi emekli dekanlarından Prof. Dr. Mustafa Fayda ile gerçekleştirildi. Fayda Hacıveyiszade Mustafa Kurucu’nun yaptığı Ali-İmran suresi 31. Ayet tefsirine değinerek: “Dedem konuşmasında bu ayetin yorumunu yaparken ne diyor biliyor musunuz? Ama iyi anlayın ne olur. ‘Allah’ı seven kul olmakla yetinmeyelim, Allah’ın bizi seveceği kul olmaya gayret edelim.’ Bakın bu ayeti böyle anlayalım. Gerçekten dedemde böyleydi. Allah’ın seveceği kul olmak için yaşadı. Allah rahmet eylesin.” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner37

banner23