Merkel: Türkiye'ye yaptırım gündemimizde olacak

Almanya Başbakanı Angela Merkel, 10 Aralık'ta yapılacak Avrupa Birliği Liderler Zirvesi’nde Türkiye'ye olası yaptırım konusunun gündeme geleceğini belirtti.

Merkel: Türkiye'ye yaptırım gündemimizde olacak

Merkel: Türkiye'ye yaptırım gündemimizde olacak
 


"İşler istediğimiz gibi gitmiyor" diyen Almanya Başbakanı Merkel, 10 Aralık’daki Avrupa Birliği Liderler Zirvesi’nde Doğu Akdeniz konusunda Türkiye'ye yaptırımın gündeme geleceğini söyledi.

Merkel AB ülkelerinin liderleriyle video konferans yöntemiyle yapılan toplantı sonrası düzenlenen basın toplantısında, aralık ayındaki zirve gündemine ilişkin, "10 Aralık'ta yapılacak AB Liderler Zirvesinde Türkiye konusunu da görüşeceğiz bu konuda mutabık kaldık. O zamana kadar elbette gelişmelere bakmalı ve sonra bir karar vermeliyiz ancak bugünden bir şey söyleyemem. Söyleyebileceğim sadece meselelerin şu anda işlerin bizim istediğimiz gibi gitmediği." ifadelerini kullandı.


Olası yaptırımları tartışmadan önce gelecek birkaç haftaki gelişmeleri izlemek istediklerini belirten Merkel, "Türkiye konusunu 10 Aralık'taki zirvemizde masaya yatırmak için daha önce mutabık kalmıştık." şeklinde konuştu.

Almanya, Doğu Akdeniz'de yaşanan gerginliğin ardından Türkiye ile Yunanistan arasında ara buluculuk girişiminde bulunmuştu.

Başbakan Angela Merkel'in kullandığı ihtiyatlı dilin aksine Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Mass, Türkiye’ye yönelik daha sert bir üslup kullandı.


"Zorlu tartışmanın" Türkiye'ye yaptırım anlamına mı geldiği sorulan Alman Bakan, "Elbette" şeklinde yanıtladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner37

banner23