Japonya'da yapılan araştırma: Kovid-19'a yakalanan her 4 kişiden biri zatürre

Japonya'da yapılan bir araştırma, Kovid-19'a yakalanan semptom göstermeyen her 4 kişiden birinin zatürre olduğu ortaya çıktı. Son haftalarda keskin bir düşüş yaşanan Japonya'da Wakayama eyaleti yönetiminin yaptığı bir araştırma, virüsün neden olduğu riski ortaya koydu.

Japonya'da yapılan araştırma: Kovid-19'a yakalanan her 4 kişiden biri zatürre

Ülkedeki 5. Kovid-19 dalgası dahil olmak üzere testi pozitif sonuç veren 5 bin 169 kişiyi mercek altına alan uzmanlar, bin 199'unun test sürecinde hiçbir belirti göstermediğini fark etti.

Hiçbir belirti göstermeyen söz konusu hastaların 331'i yani 4'te birine daha sonra zatürre teşhisi konduğu belirlenirken, 76 kişide oksijen tedavisi gerektiren ciddi semptomlar oluştuğu tespit edildi. Gruptan 20 kişi yaşamını yitirdi.

Semptomsuz hastalara uyarı

Araştırmanın semptomsuz hastaların ciddi sağlık riski altına girebileceğini ortaya koyduğuna dikkat çeken uzmanlar, kişilerin sağlık durumundaki değişiklikleri erken bir aşamada tespit etmenin önemli olduğunu vurguladı. Hızlı teşhis ve müdahalenin hayat kurtarabileceği belirtildi.

Vaka sayılarında düşüş

Japonya'da ülke geneli günlük Kovid-19 vakaları sayısı dün itibariyle 292'ye gerilerken, toplam vaka sayısı 1 milyon 722 bin 715'e ulaştı.

Ülkede şimdiye kadar 18 bin 266 kişi Kovid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi.

İHA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner37

banner23