Akaryakıt fiyatları rekor seviyelere yükseldi

Avrupa'da artan akaryakıt fiyatlarından sonra sürücüler daha uygun fiyatlı akaryakıt satan komşu ülkelere akın ediyor. Almanya'nın Çekya'ya sınırı olan Saksonya ve Bavyera eyaletlerinden gelen sürücüler hafta sonları uzun kuyruklar oluyor.

Akaryakıt fiyatları rekor seviyelere yükseldi

Litrede 43 cent (4.79 TL) kar eden Almanlar, bazı ihtiyaçlarını Çek marketlerinden karşılıyor.

Almanya'nın Bavyera eyaletinde Hof şehrinde 1 litre Natural 95 benzin 1.80 euro'ya (20.11 TL) satılırken, Hof'tan 55 kilometre uzakta bulunan Çekya'nın Cheb şehrindeki benzin istasyonlarında aynı benzinin 1 litresi 1,37 euro'ya (15.28 TL) satılıyor.

Litre başına 43 cent (4.79 TL) tasarruf eden Almanlar, depo başına 20 euro (223 TL) ila 30 euro (334 TL) arasında değişen miktarlarda tasarruf ediyorlar.

Çek sürücüler Alman sürücülere kızgın

Akaryakıt fiyatları Almanya'daki fiyatlara göre daha ucuz olsa da Çekya'da akaryakıt fiyatları yükselişe geçti. Sınır ülkeleri içerisinde en uygun akaryakıtın satıldığı Çekya'da sürücüler ülke içinde daha ucuz akaryakıt satan benzin istasyonlarına yöneliyor.

Cheb şehrinde ucuz akaryakıt satan bir benzin istasyonunda uzun kuyrukta sırasını bekleyen Çek sürücü Jan Holecek (38) “Mevcut akaryakıt fiyatlarının yüksekliği ve yükselmeye devam etmesi araç sahipleri için çok kötü bir durum.

Bizler de şehrimizdeki en ucuz akaryakıtı satan benzin istasyonlarına yöneliyoruz. Fakat Almanya sınırında olmamızdan dolayı ucuz akaryakıt için buraya gelen Alman sürücülerin yol açtığı kuyruklarda beklemek zorunda kalıyoruz.

Salgın döneminde 22 kron (9.49 TL) benzin alabilirken şimdi 34.90 kron (15 TL) alıyoruz. Salgın sonrası fiyatların artmasını anlayabiliyorum ama bu fiyatlar çok fazla. Artık son bulmalı, kuyrukta beklemek istemiyorum.”

Sadece araç deposunu değil, bidonları da dolduruyorlar

2012 yılının Ağustos ayından beri en yüksek seviyeye çıkan Almanya'daki akaryakıt fiyatları, Alman sürücüleri Çekya sınırına yakın olan Çek benzin istasyonlarına yöneltiyor.

Uzun kuyrukların oluştuğu istasyonlarda bir sürücünün yakıtını alıp kasada ödeme yapması 40 dakika sürüyor. Almanya'daki yüksek akaryakıt fiyatları nedeniyle Çekya'ya gelen Almanlar sadece araç depolarını değil, yanlarında getirdikleri bidonları da dolduruyor.

Sınır kasabalarında bulunan restoranlarda yoğunluk yaşanırken artışın yüzde 30'a yaklaştığı belirtiliyor. Çekya'daki marketlerden de alışveriş yapan Almanların özellikle sigara satın aldığı görülüyor.

Almanya'da enflasyon son 28 yılın en yüksek seviyesinde

Alman Federal İstatistik Ofisine göre, tüketici fiyatları yükselmeye devam ederken, Eylül ayı enflasyonu geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,1 arttı. Enflasyon oranı, Aralık 1993 yılından beri ilk defa Eylül ayında yüzde 4'ün üzerine çıktı.

Uzmanlara göre akaryakıt fiyatları yükselmeye devam ederse Kasım ayında enflasyon oranı yüzde 5'i bulabilir.

İHA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner37

banner23