80 yaşına kadar biriktirdiği 4 milyon 600 bin lirayı belediyeye bağışladı!

Japonya'da yaşayan 80 yaşındaki bir adam, küçük yaşlardan beri biriktirdiği 4 milyon 600 bin lirayı şehrin belediyesine bağışlamak istedi. Yaşlı adam bağış mektubunda, ''Bu, birinci sınıftan beri biriktirdiğim para. Lütfen kullanın. Bu bir bağış" diye yazdı. Salgınla ekonomisi etkilenen Japonya, zaman zaman varlıklı vatandaşların yaptıkları yüklü bağışlarla gündeme geliyor.

80 yaşına kadar biriktirdiği 4 milyon 600 bin lirayı belediyeye bağışladı!

Japonya'nın Yokosuka şehrinde, ismini açıklamak istemeyen 80 yaşlarındaki bir adam, dün şehrin belediye binasına giderek görevlilerden elindeki çantayı ve mektubun yetkililere ulaştırılmasını istediğini söyledi.
"BİRİNCİ SINIFTAN BERİ BİRİKTİRDİĞİM PARA"
AFP'ye konuşan yetkililer, çantanın içinde 60 milyon yen (yaklaşık 4 milyon 593 bin 450 TL) bulduklarını, mektupta ise, "Bu, birinci sınıftan beri biriktirdiğim para. Lütfen kullanın. Bu bir bağış" yazdığını söyledi.
"NE DİYECEĞİMİ BİLEMİYORUM"
Belediye Başkanı Katsuaki Kamiji ise bir açıklama yayımlayarak koronavirüsün olumsuz etkilediği bu zor dönemde gelen bağış karşısında 'etkilendiğini ve şaşırdığını' belirtti. Kamiji, "Ne diyeceğimi bilemiyorum, bunun için minnettarım" diye konuştu. Yetkililer, "İsimsiz bir kişiden hiç bu kadar büyük bir bağış almadık" açıklaması yaptı.
DAHA ÖNCE DE YÜKLÜ BAĞIŞLAR YAPILMIŞTI
Japonya, zaman zaman vatandaşların yaptıkları yüklü bağışlarla gündeme geliyor. Geçen yıl da Nara belediye binasına gelen bir kişi, 30 milyon yen'lik bağış yapmış ve paranın yoksulların eğitimini finanse etmek için kullanılmasını istemişti.Yine geçen sene Kobe'de bir kişi şehirdeki bir hastaneye postayla 5 milyon yen göndermişti.
JAPONYA EKONOMİSİNDEN TARİHİ DARALMA
Japonya ekonomisinin pandemiden büyük oranda etkilendiği biliniyor. Kabine Ofisinin (Kantei) geçen yıla dair güncellenen ekonomik ön verilerine göre, gayrisafi yurtiçi hasıla (GSYİH) 2009'dan beri ilk kez küçüldü. Japonya ekonomisi 2020 yılında, önceki yıla oranla yüzde 4.8 küçülerek, tarihinin ikinci büyük daralmasını yaşadı.

Rahime

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner37

banner23