Jandarmadan helikopter destekli trafik denetimi

İçişleri Bakanlığınca ”Bi Hareketine Bakar Hayat” ana temalı kampanya kapsamında Konya İl Jandarma Komutanlığıı ekiplerince helikopter destekli trafik denetimi yapıldı. Kuralları ihlal eden sürücülere ceza kesildi.

Jandarmadan helikopter destekli trafik denetimi

2021-2030 Karayolu Trafik Güvenliği Strateji Belgesi ve 2021-2023 Karayolu Trafik Güvenliği Eylem Planı çerçevesinde alınan trafik tedbirleri ve trafik güvenliğine dair İçişleri Bakanlığınca ”Bi Hareketine Bakar Hayat” ana temalı kampanya kapsamında, Konya İl Jandarma Komutanlığı ile Meram, Akören, Yalıhüyük ve Seydişehir İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri Konya-Meram-Akören, Akören-Seydişehir ve Seydişehir-Bozkır karayollarında helikopter ile havadan trafik denetimi yaptı. Denetimde, başta ağır tonajlı araçlar olmak üzere köy ve mahalle yolları ile şehirlerarası karayollarında zorunlu haller dışında emniyet şeridi/ banketler, şerit üzerinde duraklama yapan, park eden, şerit izleme ve değiştirme, öndeki aracı yakın mesafeden takip, tehlikeli şerit değiştirme-makas atma, hatalı sollama, araçlarını yolun sağından, çok şeritli yollarda ise yol ve trafik durumuna göre hızının gerektirdiği şeritten sürmemek gibi kurallara uymayan sürücüler kontrol noktasına bildirildi. Uygulama noktasındaki ekipler tarafından durdurulan sürücülere gerekli uyarılar yapılarak, kural ihlali yapanlara idari yaptırım uygulandı. Hız kurallarına uyulması, sürücü ve yolcuların emniyet kemeri takmaları ve sürücülerin seyir halinde cep telefonu ile konuşmamaları konusunda bilgilendirme broşürleri dağıtıldı. Yorgun olan sürücüler ise araçlardan indirilerek bir süre dinlenmeleri de sağlandı.
Yetkililer, trafik denetimlerinin amacının, “Cezalandırmak değil trafik güvenliğini esas alan, trafik kazası ve kaza sonucu meydana gelen can kaybı, hayatın kalanını engelli olarak geçirme gibi risklerden korumayı amaçlayan evrensel trafik kurallarına sürücü, yolcu ve yayaların uymasını sağlamak” olduğunu kaydetti.

Rahime

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER