İkinci el eşya satan ve satın alanlar dikkat

Konya İl Emniyet Müdürlüğü Ekipleri evden hırsızlık olayında çalınan LCD televizyonun spot alım satım işi yapan bir iş yerine satıldığını tespit etti.

İkinci el eşya satan ve satın alanlar dikkat

Çalıntı televizyonu satın alan ve Konya Valiliği’nin yayımladığı genel emir kapsamında alım satım belgesi düzenlemeyen iş yeri sahibi hakkında idari işlem yapıldı ve çalıntı televizyona el koyularak sahibine teslim edildi.

29 Ekim Cuma günü Aliulvi Kurucu Mahallesinde bir evde hırsızlık olayı meydana geldi. Hırsızın peşine düşen Polis Ekipleri evden çalınan LCD televizyonun Sarıyakup Mahallesinde spot alım satım işi yapan bir iş yerine satıldığını tespit etti.

İş yeri sahibine Konya Valiliği’nin yayımladığı genel emir kapsamında ikinci el eşyalarda alım satım belgesi düzenlemediği için idari işlem yapıldı. Çalıntı televizyona ise el koyularak sahibine teslim edildi.

Konya Valiliği, Hırsızlık suçuna konu eşyanın ikinci el piyasasında satışının önlenmesi amacıyla Hurda ve ikinci el malzeme alım satımlarında "belge" zorunluluğu getirmişti.

Valilik, hurda ve ikinci el malzeme alım satımlarında riayet edilmesi gereken hususlara dair nisan ayında duyuru yayımladı.

Duyuruda, Kişilerin ve toplumun refah, huzur ve mutluluğunu sağlamak; temel hak ve hürriyetlerini korumak Devletimizin asli görev ve sorumluluklarındır.

Devletimiz başta kolluk kuvvetlerimiz olmak üzere görevli tüm kurumları vasıtasıyla toplumda huzur ve sükunu bozan her türlü suç ve suçluyla mücadele etmekte; vatandaşlarımızın günlük hayatlarının aksama ve sıkıntı olmaksızın idamesine ilişkin her türlü tedbiri almakta olduğu belirtildi.

HURDA VE İKİNCİ EL MALZEME ALIM-SATIMLARI İLE İLGİLİ EMİR NELERİ KAPSIYOR?

Hırsızlık suçuna konu eşyanın ikinci el piyasasında alım-satımı hırsızlığın neden olduğu maddi/manevi zararları artırmakta ve adli birimlerce olayların aydınlatılmasını engelleyebilmektedir.

Suç eşyasının satın alınması veya kabul edilmesi 5237 sayılı Türk Ceza Kanununda bir suç olarak yer almakla birlikte çalıntı eşyaların çabuk el ve yer değiştirmesi, ikinci el piyasasında herhangi bir kayıt tutulmadan ve belge olmadan alış/satışının yapılabilmesi çalıntı eşyalara ulaşılmasını ve şüphelilerin tespitini zorlaştırmaktadır.

Bu itibarla, hırsızlık suçuna konu eşyanın ikinci el piyasasında satışının önlenmesi, bir menfaat temini açısından cazip bir yol olarak görünmesinin önüne geçilmesi, hırsızlık olayları sonrası elde edilen eşyanın tespiti üzerine olayın aydınlatılması, şüphelilerin tespiti/yakalanması ve kamu düzeninin korunması amacıyla;

Hurda alım ve satımı üzerinden faaliyet gösteren hurda satan ve satın alan kişi/kişilerin kimlik ve adres bilgilerini, eşya miktar ve özelliklerini belirtir, İkinci El Malzeme Alım Satım Belgesi’nin tanzim edilmesi,Elektronik eşya ve beyaz eşya olarak tabir edilen (Cep telefonu, bilgisayar, tablet, fotoğraf makinası, televizyon, buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, akü, bakır malzeme vb.) eşyaları ikinci el olarak alım ve satım üzerine faaliyet gösteren işyerlerinde eşyayı satan ve satın alan kişi/kişilere ait kimlik ve adres bilgileri ile alışveriş işlemini gerçekleştirdiği tarih bilgilerinin, eşya miktar ve özelliklerini belirtir İkinci El Malzeme Alım Satım Belgesi’nin tanzim edilmesi veya eşya ile ilgili fatura alınması, kolluk kuvvetleri tarafından istenilmesi durumunda formun veya faturanın ibraz edilmesi,Yukarıda belirtilen ikinci el eşyaların alım/satımı sırasında ilk fatura veya belgenin ibraz edilmesi,
Hurda ve ikinci el eşya alım satımlarının kayıt altına alınması, işletmeler tarafından envanter listesinin tutulması, Hurda ve ikinci el eşya alım satımı yapan işyeri ve işletmelerin iç ve dış kısmına güvenlik kamera ve kayıt sisteminin kurulması, Seyyar hurdacılık yapan şahısların Mahalli İdareler veya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden gerekli belgeleri alması ve istenildiği durumlarda yetkililere ibraz etmesi, 18 yaşından küçük kişilere, yanlarında vasileri bulunmadığı sürece eşya alımı ve satımı yapılmaması, Tanzim edilen İkinci El Malzeme Alım Satım Belgesinin 1 yıl süre ile saklanması
 hususları yer almaktadır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner37

banner23