Adliye önünde silahlı saldırı avukat bacağından yaralandı

Konya'da adliye önünde silahlı saldırıya uğrayan avukat bacağından yaralanırken, olayla alakalı 2 kişi gözaltına alındı. Olay, saat 14.00 de Konya Adliyesi otopark girişinde meydana geldi. K.Ö. (32) babasının icra meselesi için arkadaşı İ.E. (21) ile birlikte avukatla görüşmek için adliye yakınındaki bir mekanda buluştu.

Adliye önünde silahlı saldırı avukat bacağından yaralandı

Tarafların görüşmesinden sonra avukat A.İ.'nin (42) adliyeye gideceğini söylemesi üzerine K.Ö. ve İ.E. de adliyede işlerinin olduğunu belirterek avukatın arabasıyla adliyeye geldi.

Avukat A.İ., aracıyla adliye otoparkına giriş yaptığı esnada otomobilde bulunan İ.E. tarafından dizinden silahla yaralandı. Silah sesini duyan çevredekilerin ihbarı üzerine olay yerine polis ve sağlık ekipleri gönderildi.

Polis kaçmaya çalışan 2 şüpheliyi yakalayarak gözaltına aldı. Yaralı avukat ambulansla Konya Şehir Hastanesi'ne kaldırıldı. Tedavi altına alınan avukatın sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Bizler dosyanın tarafı değil, vekiliyiz

Olayla alakalı açıklamada bulunan Konya Baro Başkanı Mustafa Aladağ, saldırıyı nefretle kınadıklarının altını çizerek, “Bizler dosyanın tarafı değil, vekiliyiz.

Bizler sizden aldığımız yetki çerçevesinde avukatlık kanunu ve meslek kurallarının ve diğer mevzuatın bize tanıdığı hak, yetkiler içerisinde sadece görevini yapmaya çalışan insanlarız.

Bu şekilde saldırının hiçbir amaca hizmet etmeyeceğini hepimizin bilmesi gerekmektedir. Maalesef son dönemde avukatlara yönelik bu tür saldırıların artarak devam ettiğini görmekteyiz.

O nedenle şunu ifade etmek istiyoruz; avukat madem yardım kurucu unsurdur, olmazsa olmazdır, bu tür şiddete bir an evvel dur demeliyiz. Başlangıçta bu konuya dair mevzuatın en hızlı şekilde değiştirilerek cezaların azami seviyeye çıkarılması gerekir.

Hukuka olan inancımız, vicdanımız vardır. Biz bu olayın sonuna kadar takipçisi olacağız. Şüpheli ya da şüphelilerin yargı önünde en ağır ceza alması için tüm meslektaşlarımızla el birliğiyle mücadele edeceğiz.

Çok acıdır ki olayın şüphelileri birazdan ifade verecekler. Onların da müdafaa hakları vardır. O müdafi de Konya Barosu mensubu olacaktır. Tesellimiz şudur ki meslektaşımızın sağlık durumu iyidir.”

İHA

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2021, 10:26

kadir kurtay


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner37

banner23